Zbrusu nová chalupa - kompletní rekonstrukce

Když mě oslovila paní D. a přála si předělat celou chalupu do našeho stylu, měla jsem ohromnou radost. Nejednalo se o žádné staré stavení, ale o typický dům postavený zhruba před dvaceti lety, jinak jsme ale nebyli ničím limitováni.

Při první návštěvě chalupa odkryla své poklady, jako léty nahromaděný nábytek, co kde zbyl a spousta dekorací, které tak rádi odkládáme právě na chalupy, ale díky jasnému zadání, kdy paní majitelka jasně řekla, že se chtěla všeho starého zbavit a na ničem nelpěla, za což jí velmi chválím a obdivuju, se naskytla možnost vybudovat něco opravdu nového a vytvořit úplně jinou atmosféru.

A tak jsme začali s úklidem a od podlahy. Naše společná představa byla udělat z chalupy pohodlné chic místo pro chvíle odpočinku nejen pro majitele, ale i pro jejich děti a vnoučata.

Nejdříve přišly na řadu nové podlahy, oslovila jsem firmu Podlahy Praha, kteří se ujali pokládky třívrstvé dubové podlahy, potom dveře od firmy JSJ Interier, kteří vyrobili dveře dle mého návrhu a doladili jsme je patinovým kováním a klikami.

Spolupracovala jsem na této akci s panem stavitelem Jiřinou, který byl místní a měl všechny stavební úpravy pod palcem. Já jsem byla designérem a současně koordinátorem celé akce a vše se do 6 měsíců podařilo dotahnout do konce.

Chalupa má přízemí, kde se nachází chodba, kuchyň, ložnice a pracovna, hlavní tón ale udává kuchyně, která je propojená s obývacím pokojem. Od prvního okamžiku jsem si kuchyň dokázala představit jen v elegantní krásné černé barvě a majitelka nadšeně souhlasila, tak jsem moc ráda, že jsme ji v tomto duchu mohli zrealizovat.

A takto vypadala kuchyně původně - pro mě trochu postrach českých chalup - oranžovo-hnědá klasika.

Tvarově nevzhledná sešikmená okna majitelé měnit nechtěli, takže jsme se jen pokusili zakrýt je mírně spuštěnými římskými roletkami, aby zkosení vůbec nebylo z interiéru vidět.

Zakrytí zešikmení oken mírně spuštěnými římskými roletkami

Kuchyň je v barvě černá antik, což znamená, že rohy jsou obroušené na dřevo a opatřené postaršovacím voskem, interiéry skříněk jsou v barvě dřeva a sešikmené okno jsme částečně zakryli římskou roletkou z látky od Kate Forman.

Obklad kuchyně je cihličkový a deska z masivního jasanu. Také všechny spotřebiče jsem ladila do černé nebo antracitové barvy - jako dřez, lednici, baterii, troubu.

Pravá část kuchyně je zakončena atypickou špajskou a celá kuchyně je dílem našich partnerských truhlářů, protože z typizovaných dílů se nám ji nepodařilo vyskládat. Přesto rukopis našich kuchyní zůstává velmi podobný. Z typizovaných dílů je zde použitý pouze ostrůvek D539 ve stejné barvě. Nad něj jsme zavěsili keramická svítidla Julia a nad jídelní stůl velkou Charlotte Black. Jídelní stůl a židle jsou v barvě Mastic, jen deska z přírodního kartáčovaného dřeva. Stůl je díl D601 a má kónické soustružené nohy, což zjemňuje celkový vzhled tmavé kuchyně, k tomu bytelné židle D468 ve stejné barvě.

Pokud také rádi porovnáváte stav interiéru PŘED a PO proměně, předkládám i fotky interiéru z dřívějška, abyste mohli sami posoudit, jak moc velká změna nastala. Červená do ložnice nepatří, kancelářské žaluzie sice splní praktičnost, ale nevnesou ani trochu harmonie a útulnosti. A pokud zařizujeme chalupu, vždy je důležité myslet na to, aby i nábytek byl tou správnou volbou, jinak vznikne třeba takový modernistický mišmaš.

Proměnou ložnice jsme získali velmi útulný prostor, majitelka miluje grafiky, a tak jsem vybrala jen takové, které na mě pozitivně dýchly a nenarušovaly snovou atmosféru této místnosti.

Stěny jsme nechali potapetovat klidnou krémovou tapetou s písmenky od firmy Esta a obložit spodní část palubkami. O tyto práce s postaral pan Hůrka.

Syté barvy jsou krásné, ale někdy nás mohou trošiřku omráčit, sotva otevřeme dveře. Takto vypadala chodba před proměnou a na mě to působilo dost nepatřičně, takže jsem zvolila jen teplé béžové barvy a vzory, které by se hodily k nově namontovaným dveřím.

Podlahu jsem doladila do nádherné dlažby připomínající měděné pláty, je sice z OBI, ale parády udělá opravdu hodně. Ráda kombinuju levnější materiály objevené ve stavebních marketech se značkovými doplňky, tím vzniká ta správná kombinace, která nakonec vypadá často velmi luxusně a originálně. Největší proměnou byla výměna dveří původních bílých z lamina za krásné a kvalitní dřevěné, následně jsme celou místnost nechali pobít zdobnými palubkami, které tak krásně zůtulňují a navíc konstrastují s použitými tapetami. Botník dělali naši truhláři opět na míru.

Dřívější pracovna byla opět v oranžovo-hnědých odstínech, palanda zde byla asi jen proto, že zbyla po dětech. Proti ratanu osobně nic nemám, naopak, ale tvar a barva se hodí spíš do zimních zahrad doplněných velkou květinovou výzdobou.

Do nové pracovny se přestěhovaly už jen dva obrazy, zbytek strého nábytku pohltili místní zájemci či sběrný dvůr. Z nábytku jsme zde umístili knihovnu D158, pracovní stůl D588, křeslo DT02 a do rohu lůžko k odpočinku D633. Lampička na pracovním stole Bonnie a na okně rolety a závěsy z látek od Kate Forman. A tak jsme mohli vytvořit pracovnu novou, elegantní, dát prostor knihám a majitelce tak vytvořit krásný pracovní kout se stolem, od kterého je navíc krásný výhled do zahrady.

Všechny pokoje byly předtím zhruba v tomto stylu. V patře byly 3 pokojíčky plné postelí pro příbuzné, děti a vnoučata. Chtěla jsem, aby každý pokoj byl jiný a tak jsme je odlišili barevně a dozdobili krásnými tapetami a textiliemi. O dokonalé ušití všech textilií se postarala naše paní Markéta Tichoňová.

V zeleném pokoji je dvoupostel koráb D025, za ní spodní skříňka D630 Inf a kulatý stoleček D080. Křesílko se zelenými proužky jsem pořídila v Donate a na okna jsme pověsili krásnou lněnou látku přecházející od bílé po žlutozelenou od Designers Guild.

Pohled na čelo postele D025 - koráb:

Překrásné kartáčované dřevěné dveře otevírají pohled do nových poojíků:

Když se rozhoduji pro to, jakou udělám barevnost toho či onoho pokoje, vždy to funguje na základě pocitu, nemá to většinou žádný racionální základ, prostě si jen představuji barvy a čekám, která mě osloví nejvíc.

Detail tapety Esta a čela postele D643 v barvě Bílá na Taupe.

Tenhle pokoj je asi můj nejoblíbenější, tapeta v barvě café au lait s ležatým písmem a k tomu jemně červená barva v dekoru látky na posteli a na protější zdi na tapetě.

A právě k této jemné tapetě mocca barvy jsem vybrala hravou červenou kytičku na protější stranu, která se v mírné obdobě opakuje i na vzoru přehozu přes postel. Skříňka je D565 v barvě Bílá na Taupe.

Pohled na kytičkovanou stěnu musí každého rozveselit:

Největší pokoj v patře slouží jako společenská místnost, takže jsem jej naladila do pánských modrých barev. Pod šikminami jsou na míru vyráběné knihovničky, sedačky a křeslo jsou z Ikei. Všechny kusové koberce jsou od firmy Carpet Design, skvěle padly na první výběr.

Zdi nám krásně spojuje květovaná modrá tapeta s béžovým proužkem na šikminách. Kvalitní dveře a podlahy dodávají luxusní vzhled. Karetní nebo hrací stolek v barvě přírodní kartáčované dřevo. Pod šikminami police na míru v podobném provedení.

Původně zde chtěli mít majitelé ještě jednu postel, aby bylo kam uložit všechny hosty, nakonec jsme ji ale nahradili stolkem a postel jsme přestěhovali do zadní malé místnosti.

Koupelnu jsem toužila udělat v mírně rustikálním stylu a sháněla jsem obklady a dlažbu po celé Praze, až jsem nakonec narazila na italské obklady, které mě natolik zaujaly, že jsem si sem už jiné představit nedovedla. Protože nám je ale nedokázali v obchodě nabídnout rychle, objednali jsme si je sami. Tento obklad je tedy od nynějška na objednání u nás na prodejně. Má neuvěřitelných 27 různých dekorů, které k sobě krásně ladí, k tomu obkladové pásky a základní bílou, rozměr je 20x20cm.

K tomu následoval výběr dlažby, naštěstí jsem našla tuto od Rako, která se hodí k obkladům dokonale. U zdi stojí skříňka, což je vlastně spodní část botníku D571Inf v barvě přírodní kartáčované dřevo. Skříňku pod umyvadlo vyráběli truhláři v atypu na míru a vedle dveří je díl D607 v bílé antik s deskou v přírodním kartáči.

Autor: Anglická Sezóna
Spolupracující: Podlahy Praha, JSJ Interier,

Datum realizace: 2015-07-12

anna.kett • před: 2 roky a 10 měsíci

no je mi líto,ale to se mi fakt nelíbí mít tohle na chalupě

sluníčko • před: 2 roky a 9 měsíci

opravdu se povedla