Potrpíte si na teplé jídlo? Bez hrnce a nože neuvaříte
Zkušené hospodyňky vědí, že kuchyně je kouzelné místo plné malých pomocníků, usnadňujících každodenní přípravu pokrmů pro celou rodinu. A jen ony mají přehled, ve kterém šuplíku se nachází nože, v jaké skříňce jsou hrnce, lívanečník a zapékací mísa. Právě toto kuchyňské náčiní, jež často není na první pohled vidět, prokazuje největší službu. Bez čeho se v kuchyni neobejdete vy?
Hrnce, pánve, pekáče
Ať už budete připravovat rychlou večeři, nebo se pustíte do náročného nedělního oběda, bez hrnců, alespoň jedné pánve a pekáče neuděláte zkrátka nic. Teď už jen záleží na tom, o jaké nádobí vlastně jde. V současné době máme k dispozici několik materiálů, z nichž se nádobí vyrábí.
I přes vznik inovativních materiálů si smaltové nádobí zachovává nejednoho příznivce. Předně je to kvůli příjemnému, často barevnému provedení, které v nás probouzí vzpomínky na prázdniny u babičky v dětství. Faktem zůstává, že smaltové nádobí vyžaduje šetrné zacházení, jinak hrozí jeho popraskání.
Nerezové nádobí už není na trhu žádnou novinkou. Kvalitní nerez poznáte podle jeho tloušťky a přítomností termoakumulačního sendvičového dna. Nerezové nádobí má dlouhou životnost, pokrmy v něm připravované se jen tak nepřipálí.
Manipulace s litinovým nádobím sice není pro jeho hmotnost úplně jednoduchá, nicméně námahu zcela vynahradí dlouhodobou životností. Odolá poškrábání čisticími prostředky, neohrozí jej ani píchnutí vidličky.
Určitou novinkou je plastové nádobí, konkrétně pekáč vyrobený z krystalického polymeru. Tento lze dát do elektrické i plynové trouby. Báječně snáší jak vysoké, tak i velmi nízké teploty – umístění do chladničky nebo i do mrazničky není problém.
K dalším hojně využívaným materiálům k výrobě nádobí patří teflon, titan, keramika.
Bez ostrého nože ani chléb nerozkrojíte
Tupé, nekvalitní nože jsou noční můrou nejedné kuchařky. Stejné utrpení přináší i neúspěšná snaha ukrojit hovězí steak nožem určeným třeba na pečivo nebo na ovoce. Vlastnit proto celou sadu nožů je v kuchyni nezbytné. Stejně jako v případě nádobí, i nože se vyrábí z různých materiálů. Obvyklé jsou ocelové, titanové a keramické.
Naprostý základ je kuchařský nůž. Poznáte jej podle široké, tvrdé čepele. Umožňuje pohybovat nožem do stran, krájet kolíbáním. Délka čepele se běžně pohybuje v rozmezí 14 až 36 cm.
Japonský nůž představuje ideální variantu pro krájení masa, ovoce a zeleniny, ale i bylinek. Opravdu vysoká čepel s prohnutým ostřím bývá dlouhá zpravidla 14, nebo 17 cm.
Čínský nůž může být díky jeho vzhledu často mylně zaměňován za klasický sekáček. Jde ale o mnohem lehčí nůž, umožňující precizní krájení pomocí vysoké čepele s mírně prohnutým ostřím.
Univerzálním nožem je pak ten nakrajovací. Nemá vysokou čepel, ostří může být hladké i zoubkované. Patří k menším nožům – délka čepel se pohybuje v rozmezí 6 až 12 cm.
V kuchyni by neměly chybět speciální nože na pečivo, ovoce a zeleninu, sýry, uzeniny. Dále pak filetovací, steakový nůž a konečně i cukrářský nůž jistě najde využití.
Autor: InHaus.cz