Byt ve Štěpánské

Inspirací pro návrh interiéru tohoto bytu bylo jeho umístění v secesním domě v samotném centru Prahy. Přáním majitelů bylo vytvořit elegantní prostor, ve kterém zůstane zachován všudypřítomný genius loci a vynikne jeho secesní charakter.
Velký byt s vysokými stropy o rozloze 160 m2 byl již značně zastaralý a v nevyhovujícím technickém stavu. Naším úkolem bylo kromě návrhu interiéru vyřešit také dispoziční úpravy. Z bytu 4+1 se po citlivé rekonstrukci stal byt 3+1, přičemž tato změna vznikla přeměnou jedné místnosti, částečně na šatnu a částečně na větší koupelnu.

Náročnou a kompletní rekonstrukcí prošly veškeré stavební prvky od podlahy po strop. Staré popraskané stěny i stropy byly kompletně opraveny; nová elektroinstalace a topení s novými radiátory vyhovuje nyní po náročné přestavbě současným nárokům na moderní bydlení. Velkým problémem byla zejména nerovnost podlah. Pomocí nivelační stěrky byl vytvořen stabilní podklad pro novou dřevěnou podlahu z masivních prken běleného dubu. Volba elegantní světlé podlahy s nádechem do šeda pomohla místnost prosvětlit a opticky zvětšit. Dubová masivní podlaha je propojena s keramickou dlažbou v předsíni, kuchyni, koupelně a na WC. Pečlivý výběr všech materiálů a barevných odstínů dodal interiéru jednotný charakter.

Nezbytná byla též výměna oken a dveří. Okna byla vyrobena nově jako repliky těch původních, dveře a zárubně prošly zdařilou repasí.

Koupelna, která nesplňovala kritéria moderního interiéru a pohodlí, musela být zvětšena, a na přání majitelky jsme zde umístili solitérní oválnou vanu. Dalším požadavkem bylo vybudování více úložných prostor spolu s velkou šatnou. Jedinou místností, která zůstala prakticky beze změn, je vstupní hala, kde bylo zachováno i mramorové obložení.
Celý interiér je stylizovaný tak, aby podpořil secesní noblesu díky eleganci použitých barev a luxusních materiálů. Výmalba byla zvolena v neutrálních barvách v příjemné paletě béžových, šedých a krémových odstínů, stropy byly ponechány v bílé barvě.

Neutrální barvy se vyskytují také na vestavěném nábytku a textiliích. Tento základ doplněný zlatými a bronzovými kovovými prvky, ořechovou dýhou a mramorem dodává interiéru osobitý charakter a působí velice přívětivým dojmem. Kultivovanost interiéru podtrhují zakomponované umělecké fotografie od Bence Bakonyi, Klause Tiedge a LDKPHOTO.

Významným stylotvorným prvkem v tomto secesním bytě jsou stropní fabiony a také nástěnné lišty Orac, které opticky dělí velké plochy stěn na menší segmenty a dávají tak prostoru určitý rytmus a eleganci. Luxusní nádech tohoto interiéru podpořila také vybraná zlatá svítidla od portugalské firmy Castro Lighting.

Kromě zachování genia loci však bylo naší snahou vytvořit pohodlný a praktický domov pro jeho obyvatele. Do interiéru jsme zakomponovaly dostatečné množství vestavěného nábytku tak, aby byl splněn požadavek klientů na úložné prostory, ale prostor zůstal vzdušný. Nábytkem na míru je vybavena šatna, velkorysá samostatná kuchyně , šatní skříně, koupelnový nábytek a některé solitérní kusy. Veškerý nábytek dle našich návrhů byl vyroben v nejvyšší kvalitě z lakované MDF v kombinaci s ořechovou dýhou.

Velkou pozornost jsme věnovaly i výběru interiérových doplňků a textiliím. Kompletní ozvučení bytu mají na starost nádherné a na míru vyrobené hi-tech solitérní reproduktory propojené do několika audio zón, díky kterým si majitelé mohou vychutnávat poslech hudby ve všech místnostech.
Společně s klienty jsme vytvořili harmonickou oázu dotaženou do posledního detailu, a to nejen z hlediska estetiky a stylu, ale také z hlediska kvality provedené práce a použitých materiálů.

Autor: Ambience Design.cz
Lokalita: Praha 1

Datum realizace: 2022-05-31 00:00:00.000000