9+1 otázka k pevným klimatizacím
Parné léto je za námi. Jestliže vás několikrát napadlo, že potřebujete domů klimatizaci, tak právě nyní mají firmy volnější kapacity pro zakázky. Co byste měli vědět, než nějakou oslovíte?
Z čeho se skládá klimatizace?
Klimatizace je složena z venkovní a vnitřní jednotky. Rozlišujeme Split a Multi-Split zařízení. Split zařízení reprezentuje jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku. Multi-split zařízení umožňuje na jednu venkovní jednotku připojit až pět vnitřních jednotek. Vnitřní a venkovní jednotky jsou propojeny Cu potrubím, ve kterém koluje chladivo.
TRAMONTA KLIMA s.r.o.: parapetní jednotky console Toshiba
Split nebo Multi-Split?
Počet prostorů, které chcete chladit, ovlivňuje počet vnitřních jednotek. Chcete-li dosáhnout maximálního pohodlí a komfortu, je optimální mít pro každou místnost vlastní vnitřní jednotku. Lze ji totiž ovládat nezávisle na jednotkách v ostatních místnostech. V rámci úspor je samozřejmě možné např. dvě místnosti chladit jednou jednotkou, záleží ale na dispozici prostor, ne vždy je to úplně vhodné.
Kam je umístěna venkovní jednotka?
Venkovní jednotka je umístěna do maximální vzdálenosti cca 25 metrů od vnitřní jednotky na fasádu domu, střechu, lodžii, atd… dle přání zákazníka. V případě instalace na fasádu je zavěšena na konzoli. Pokud není žádoucí instalace na fasádu, lze ji umístit na podstavec (tzv. montblok).
Jaké jsou modely vnitřních jednotek dle umístění?
Základních modelů vnitřních jednotek je pět:
- kazetové
- mezistropní
- podstropní
- parapetní
- nástěnné
Kazetové jednotky jsou nejčastěji využívané v komerčních prostorech, případně v interiérech s rastrovými nebo EURO-rastrovými podhledy.
Mezistropní jednotky jsou nejdražší a nejluxusnější variantou. Určené jsou do interiérů, ve kterých nemá být klimatizace viditelná. Vzduch je do místnosti distribuován skrze VZT mřížky.
Podstropní jednotky jsou podobným řešením jako nástěnné jednotky. Na rozdíl od nich je ale jednotka umístěna pod stropem, respektive na stropě, a vzduch je nasáván ze spodní části a vyfukován dopředu. Proudění vzduchu lze nastavit vzduchovými lamelami, a to horizontálně i vertikálně.
Parapetní jednotky jsou instalovány na stěnu a díky svému nenápadnému funkčnímu designu dokonale splynou s interiérem. Svým vzhledem připomínají klasický radiátor. Díky svým rozměrům se vejdou pod okno.
Nástěnné jednotky jsou nejčastější variantou. Ideální jsou nejen u novostaveb, ale i pro dodatečné instalace. Mají plochý přední panel, čelní plochou nasávají vzduch a upravený ho distribuují spodní horizontální žaluzií.
Jak výkonnou potřebuji klimatizaci?
Chladící výkon lze velice jednoduše spočítat: 1 m³ potřebuje chladící výkon cca 30 W. Např. místnost o ploše 5 x 5 m a výšce stropu 2,5 m má objem 62,5 m³. Pokud toto číslo vynásobíme 30, vyjde nám výkon 1 875 W, tedy 1,875 kW. Zhruba takto výkonnou jednotku bychom potřebovali, abychom docílili optimálního klimatu. Samozřejmě se jedná pouze o orientační údaj - teplotu v místnosti kromě slunečního záření ovlivňují další faktory - např. různé zdroje tepelného záření, počet osob v místnosti, izolace budovy, atd… Pokud si s výběrem vhodné klimatizace nevíte rady, doporučujeme oslovit společnost, která se dodávkou klimatizací zabývá.
Voda z klimatizace?
Při chlazení dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na výparníku vnitřní jednotky. Vzniká tak kondenzát, což je v podstatě destilovaná voda, kterou lze vypustit do kanalizace, dešťového odpadního potrubí, lze s ní i zalévat zahradu, použít do žehličky, atd…
Lze klimatizací vytápět?
Ano, dnešní moderní invertorové jednotky umí kromě chlazení také efektivně vytápět, a to až do vysokých mínusových teplot.
Lze klimatizaci ovládat přes chytrý telefon?
Ano, moderní klimatizace lze připojit na Wifi a lze je tedy ovládat přes chytrá zařízení.
Jak je to s hlučností venkovní jednotky?
Hlučnost venkovní jednotky ovlivňuje kvalita zpracování. Jednotky od renomovaných výrobců (např. TOSHIBA či DAIKIN) nehlučí a lze je bez problému instalovat na střechu, balkon či pod okno, aniž byste tím rušili sami sebe nebo sousedy.
Zvládnu si klimatizaci namontovat sám?
Pokud se bavíme o dělené klimatizaci, její montáž není snadná a laik ji určitě nezvládne. Kromě správné montáže venkovní a vnitřní jednotky musí dojít k instalaci propojovacího potrubí, napojení jednotek na propojovací potrubí, napojení vnitřní jednotky na odvod kondenzátu, napojení celého systému na přívod elektrické energie, vyvakuování, atd…
Obecně je vhodnější obrátit se na společnost, která vám dodá kompletní řešení na míru - od návrhu, přes dodávku jednotek, až po samotnou instalaci a zaškolení obsluhy. Ušetří vám to nervy, čas a ve výsledku i peníze.
Za podrobné odpovědi děkujeme Karlu Víškovi ze společnosti TRAMONTA KLIMA, která se specializuje na klimatizace Toshiba a Daikin.
Autor: InHaus.cz