Chcete vkusný koberec do moderního interiéru? Buďte nároční!

Koberce jsou stále nejčastější podlahovou krytinou, co se týče volby tepelné izolace domácnosti a elegantního vzhledu místnosti. Navíc jsou příjemné na dotek a dokážou zútulnit jakýkoliv interiér. Na trhu je však k dostání mnoho různých druhů, velikostí, barev a vzorů koberců, a tak je občas těžké se rozhodnout, který bude ten pravý do vaší domácnosti. S našimi radami se dozvíte, podle čeho koberce vybírat a jaké nároky můžete na novou podlahovou krytinu mít. 

M-byt: Barevný kusový koberec - CRBonami.cz: Odolný koberec Vitaus Monica, 80 x 120 cmBonami.cz: Modrý koberec Think Rugs Noble House, 120 x 170 cm

Moderní koberce mají celou řadu praktických funkcí

Před výběrem koberce ( https://inhaus.cz/bydleni/koberce/) se zamyslete, jaký účel má v dané místnosti splňovat. Záleží také na formě vystavené zátěži a jak často je daný pokoj využívaný. Můžete totiž zvolit dekorativní kusy i čistě praktické se zvýšenou tepelnou a hlukovou izolací. Existují i speciální koberce pro alergiky, které jsou kusové či celoplošné. Vždy věnujte pozornost čtyřem základním parametrům. Při výběru totiž rozhoduje materiál, délka a hustota vlákna, barva a nakonec i technika výroby. Všechny tyto faktory ovlivňují funkce koberce, jeho životnost a přínosy pro vaši domácnost. 

Z-ciziny.cz:  Kusový koberec SKETCH Star modro-bílý 160x220Beliani.cz: Veselý oranžový bavlněný koberec 160x230 cm - NIKSARBonami.cz: Koberec Universal Pernille, 160 x 230 cm

Koberce mohou sloužit dekorativně nebo jako podlahová krytina

Mezi základní výhody koberců patří možnost chůze bez bot či zachytávání prachu, což na druhou stranu vyžaduje zvýšenou péči a častější údržbu. Koberce také chrání podlahu před poškrábáním a odřením. V základu můžete vybírat mezi celoplošnými a kusovými koberci. Kusové krytiny jsou spíše dekorativní a hodí se k dřevěným nebo laminátovým podlahám. Dají se častěji vyměňovat a jejich údržba je samozřejmě snazší. Celoplošné koberce dotváří místnost jako celek. Nezáleží prakticky na kvalitě podlahového podkladu a výhodou je i jednotný styl, protože se lépe kombinuje s atmosférou pokoje.

 Beliani.cz: Šedý kožený koberec 160x230 cm AGACLIBonami.cz: Šedý žinylkový koberec InArt Puente, 180 x 120 cmBonami.cz: Šedý koberec Universal Pebble, 60 x 120 cm

Víte, co koberce potřebují a jak o ně správně pečovat?

Koberce se vyrábí z přírodních materiálů ale i z těch syntetických. Pro každého je vhodné něco jiného. Velmi oblíbené jsou například koberce z vlny, u nichž však dochází často ke ztrátě kobercových vláken a celek má pevnou paměťovou stopu, pokud jej zatížíte na delší čas příliš těžkým nábytkem. Z těch syntetických mají lidé nejraději koberce z akrylu, které nabízejí pestřejší paletu barev. Ty jsou vhodné pro alergiky a astmatiky. Jejich životnost je sice nižší, ale cenově jsou mnohem dostupnější. Vždy je to o vytyčených prioritách a potřebách zákazníka.

Při údržbě koberců nezapomeňte nejprve odstranit skvrny a teprve pak čistit celou kobercovou plochu. Při mokrém čištění je důležité nechat celou plochu pečlivě vyschnout, než začnete koberec naplno používat. Pravidelná údržba je ovšem nutná, protože v kobercových vláknech se často rády usazují nečistoty, roztoči a velké množství alergenů.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N