Jak na domov s co nejmenším množstvím alergenů
Sterilní prostředí si doma vytvoříme jen těžko a ani by to nebylo vhodné. Zmírnit ale působení alergenů a eliminovat jejich výskyt v domě nebo bytě určitě chceme, hlavně pokud máme v rodině alergika. Jak na to?
Život s alergií
Alergie je porucha imunity, zvýšená reakce imunitního systému na podněty, které by vlastně ani žádnou reakci vyvolat neměly, přičemž počet alergiků se neustále zvyšuje. Statisticky nejvíce alergií vzniká v domácnosti, a pokud je člověk alergický na jeden podnět, pravděpodobně u toho nezůstane a většinou se dříve nebo později projeví tato porucha imunity i v další formě. Vždyť hodně lidí trpí na astma, ekzém i alergickou rýmu najednou. Život s alergií je ztížený a proto je na místě snažit se doma vytvořit prostředí, ve kterém nebude místo pro prach, pyly a roztoče, nejčastější příčiny alergické rýmy.
Co můžeme udělat pro zdravější prostředí v domě
Při zařizování domácnosti a jejím provozu můžeme výskyt alergenů ovlivnit, největší roli hrají použité materiály, čistota a také klima v bytě. Vlhkost bychom měli udržovat na hodnotě okolo 50%, není od věci si pořídit vlhkoměr, abychom ji měli pod kontrolou. Jakmile je hodnota vyšší, daří se mnohem lépe plísním, roztočům a ostatním mikroorganismům. Samozřejmostí je pravidelné větrání, pouvažovat můžeme o čističce vzduchu. Pravidelný úklid je nezbytný, je třeba vysávat, vytírat i utírat prach. Některé vysavače, ať ty klasické nebo robotické, prach spíše rozvíří po místnosti, než vysají, na to pozor. Vhodná je investice do centrálního vysavače.
Jak byt zařídit?
Zásadou pro bydlení s alergikem je mít doma co nejméně „serepetiček“, nábytku, textilií a dekorací. Vše by mělo být co nejjednodušší a dobře udržitelné v čistotě.
Žádnou výhrou není ani nábytek z dřevotřísky, protože ta většinou obsahuje formaldehyd, který se uvolňuje do ovzduší, působí karcinogenně a alergenně. Nejlepší je nábytek z masivu ošetřený nezávadnými nátěry. Závěsy a záclony nahraďte žaluziemi.
Jakou zvolit podlahu? Takovou, která se co nejlépe udržuje v čistotě a bez prachu, ideálně dřevěnou. Celoplošné koberce jsou absolutně nevhodné, navíc už dnes nejsou ani „in“. Malý dekorativní koberec, který se dá vyprat nebo vyčistit, pravděpodobně příliš vadit nebude.
Boj s roztoči
Exkrementy roztočů patří k hlavním „domácím“ alergenů. Roztoči si libují ve vlhku, tmě a teple. Kde je jich nejvíce? Přece v posteli, také ale v kobercích, na sedací soupravě nebo v pelíšcích domácích mazlíčků. Zaměřit bychom se měli nejen na matrace, ale i na lůžkoviny. Zkuste si sami odpovědět na otázku, jak často postel převlékáte? Necháváte čistit matrace, větráte polštáře a přikrývky a jestli pravidelně je perete? Většina z nás to zanedbává, přitom pro naše zdraví má starost o lůžko zásadní význam. Samotná postel by měla být co nejjednodušší, nevhodná je čalouněná. Především u dětí má postel vliv na případný rozvoj jejich alergie do dospělosti.
Naučte se přikrývky jednou za tři měsíce vyprat, povlečení měňte dvakrát do měsíce, přednost dávejte přírodním materiálům a lůžkoviny před uložením dostatečně vyvětrejte.
Jak je to s mazlíčky
Jakmile si domů pořídíme nějakého zvířecího mazlíčka, domácím prachu začnou být obsaženy i jeho alergeny. „Nejzákeřnější“ jsou kočičí alergeny, jelikož jsou velmi drobných rozměrů a dostávají se hluboko do plic. Alergičtí nemusíme být jen na zvířecí srst, ale i na alergeny v ní obsažené, například ze slin zvířete, moči nebo potu. Věděli jste, že alergeny v domácnosti zůstávají ještě dlouhou dobu poté, co už v ní zvíře nebydlí?
Autor: Magdalena Vašková