Je pro váš dům vhodnější vnitřní či venkovní tepelné čerpadlo?
Rozhodli jste se pro instalaci tepelného čerpadla, ale stále přemýšlíte, který typ je pro vás vhodnější? V dnešním článku se podíváme na to, jaké mají jednotlivá umístění výhody a nevýhody.
Tepelné čerpadlo je zařízení, které má mnoho výhod. Úspora elektrické energie a udržitelnost jsou asi největšími z nich, ale je to také například praktičnost. Tepelné čerpadlo je při pravidelném servisování víceméně bezúdržbové zařízení, které vám bude sloužit i několik desítek let.
Venkovní tepelné čerpadlo Stiebel Eltron Zdroj: stiebel-eltron.cz
Princip fungování tepelného čerpadla je poměrně jednoduchý. Dle typu si bere energii z okolí a přeměňuje ji na tepelnou energii, která se dále dá využít pro vytápění nebo ohřev vody. Dle prostředí, ze které si energii berou, rozdělujeme čerpadla na typy vzduch-voda, země-voda, voda-voda a takové, které využívají odpadní teplo. U nás jsou nejběžnější vzduch-voda a země-voda.
Tepelné čerpadlo země-voda je určeno pro vnitřní instalaci. Provedení vzduch-voda je nabízeno v děleném (split) nebo monoblokovém provedení. Dělené provedení obsahuje vnitřní a venkovní jednotku propojené vedením chladiva. Monoblokové provedení obsahuje již kompletní uzavřený chladící okruh a dle dispozic domu můžeme volit variantu pro umístění do vnitřních nebo venkovních prostor. Každá instalace a každé čerpadlo jsou malinko jiné, pojďme se však podívat na to co mají společné.
Venku jde hlavně o prostor
Pro venkovní tepelné čerpadlo budete potřebovat ideálně několik metrů čtverečních otevřeného prostoru v blízkosti méně obývané části domu. Toto místo by taky mělo být ideálně daleko od keřů a listnatých stromů, aby se zabránilo omezení proudění vzduchu do čerpadla a tím také snížení jeho účinnosti.
Čerpadlo by mělo stát dále než dva metry od fasády a okraje pozemku. V tomto hraje roli především hlučnost tepelného čerpadla. Ta u venkovního nesmí přesáhnout 50 dB (A) přes den a 40 dB (A) v noci. Výrobci kvalitních tepelných čerpadel však splňují tyto limity s velkou rezervou.
Pro samotnou instalaci budete potřebovat betonovou základní desku nebo kovové konzole, na kterých bude čerpadlo stát. Zde už konkrétní požadavky záleží na jednotlivých výrobcích a modelech tepelného čerpadla.
U vnitřního tepelného čerpadla myslete na hlučnost
Vnitřní tepelné čerpadlo doporučujeme těm, kdo mají ve vnitřních prostorách technickou místnost či kotelnu s dostatečným prostorem. Jednak budete mít k čerpadlu snadnější přístup a navíc bude chráněno před živly, takže bude mít při správné péči i delší životnost.
Vnitřní tepelné čerpadlo Stiebel Eltron Zdroj: stiebel-eltron.cz
I zde je důležitým faktorem hlučnost. Hygienické limity nařizují, že maximální limit ekvivalentní hladiny akustického tlaku A pro stacionární zdroje je 40 dB(A) ve dne a 30 dB(A) v noci.
Pro instalaci do vnitřních prostor budete potřebovat stěnové průchodky pro napojení vzduchových hadic pro přívod a odvod vzduchu k tepelnému čerpadlu. Pokud se podíváme na cenu, tak instalace do vnitřních prostor právě kvůli své komplexnosti obvykle bývá o něco málo dražší.
Tip na úsporu
Tepelné čerpadlo samo o sobě představuje vynikající zařízení pro úsporu energie. Věděli jste však, že můžete snížit i náklady na provoz čerpadla? Můžete je snížit například připojením tepelného čerpadla k fotovoltaickým panelům. V současnosti existují fotovoltaické elektrárny i v menších verzích, například na balkon. Takže se nemusíte bát, že na ně nebudete mít dostatek prostoru.
Jak vidíte, každé řešení má své pro a proti, ovšem pro svou nenáročnost provedení většina majitelů raději volí instalaci venkovního tepelného čerpadla. Při výběru obou si ale dávejte pozor na kvalitu zpracování, hlučnost a umístění tepelného čerpadla v dostatečné vzdálenosti od překážek.
Autor: InHaus.cz