Popularita fotovoltaických elektráren každým rokem stoupá
Fotovoltaika v současné době představuje suverénně nejlevnější zdroj elektřiny. Očekává se nicméně, že ceny fotovoltaických elektráren se v roce 2022 budou zvyšovat.
Trh se v současné době výrazně posunul, zhruba před desítkou let ještě platilo, že fotovoltaika patří k vůbec nejdražším řešením pro výrobu elektřiny. Uplynulá dekáda však přinesla změnu a ceny fotovoltaických elektráren se dočkaly poklesu.
Výhodnost solární energie potvrzuje též mezinárodně uznávaný ukazatel Globálních průměrných nákladů na výrobu elektřiny (The global average Levelized Cost of Electricity (LCOE), který uvádí, že z původních přibližně 400 dolarů, které bylo nutné vynaložit na výrobu 1 MWh elektřiny ještě v roce 2010, je dnes cena již méně než 50 dolarů. Vzhledem k rostoucí ceně elektřiny globálně se ovšem dá očekávat, že na výrobu 1 MWh elektřiny bude nutné si připlatit, bez ohledu na zdroj.
Foto: Shutterstock
Solární panely však nejsou nikterak neobvyklé ani na střechách domů v tuzemsku. Kromě neustále se snižujících cen se také zvyšuje účinnost panelů. Jak upozorňuje energetická společnost EON, kompromis mezi účinností a cenou fotovoltaických panelů je potřeba pečlivě hledat. Zejména levné panely asijské produkce očekávaný efekt nenaplní.
Roční výdaje na elektřinu, jak uvádí ve svých kalkulacích energetický gigant ČEZ, se v průměru sníží o 50 %. Průměrná návratnost investice v našich podmínkách tak činí přibližně 10 let, nicméně s přihlédnutím k bezprecedentním cenám elektřiny, které v současnosti panují, se doba návratnosti výrazně zkracuje. Cena fotovoltaiky instalované na střeše rodinného domu tak bude zaplacena daleko dříve než za 10 let, vezmete-li v potaz, že díky vlastnímu zdroji elektřiny nebudete ani zdaleka platit takové sumy za účty dodavateli elektřiny..
Zájem o fotovoltaiky roste i v České republice
Konkrétně v Česku rostoucí zájem o vlastní zdroj elektřiny, který představuje fotovoltaická elektrárna, nezabrzdila ani nepříznivá situace související s nastupující krizí vyvolanou pandemií onemocnění covid-19.
Jen za rok 2020 vzrostl podle dostupných informací počet fotovoltaických elektráren v Česku na dvojnásobek. Bezpochyby k tomu přispěla i podpora státu, který prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám napomohl k vybudování 5 tisíc solárních střech, jak uvádějí aktuální informace z loňského roku.
Fotovoltaika se tak ukázala být životaschopným odvětvím v soukromých rukou, ale i v rámci firemního sektoru. Vhodná je tato technologie pro velké korporace, ale i začínající start-upy. Vzhledem k tomu, že v roce 2021 ceny fotovoltaických panelů oproti předešlému roku stouply kvůli nedostatku křemíku a dalších materiálů až o 30 % a další zdražování lze předpokládat, nedoporučují experti příliš otálet, pořízení má stále smysl.
Vždy je však nutné zodpovědně zvážit stavbu solární elektrárny s ohledem na konkrétní podmínky. Zásadní je primárně intenzita a doba slunečního záření v místě. Podstatná je i kapacita. Ta se určuje podle počtu panelů, které je možné na určenou plochu umístit.
Solární energie představuje vhodné řešení pro éru krize
Vlastní solární elektrárna tak může být v období, kdy dochází k významnému zvýšení cen elektřiny, stále vhodným řešením pro celou řadu uživatelů.
Zdražovat budou muset konkrétně v Česku podle odborníků kvůli vysokým cenám na burze prakticky všichni dodavatelé a s největší pravděpodobností se k tomu uchýlí nejpozději počátkem roku 2022. Částka za jednu megawatthodinu se už v rámci velkoobchodních cen vyšplhala na 100 EUR.
Bezprecedentně vysoké ceny energií se staly předním tématem napříč všemi evropskými státy a problém se řeší i na úrovni Evropské unie. Zatím však mezi představiteli jednotlivých zemí nenastala shoda v tom, jakým způsobem v této náročné situaci postupovat.
Konkrétně Česká republika tak například spatřuje řešení v kompletním přehodnocení mechanismu obchodování s emisními povolenkami. Než dojde k úpravě celého stavu, sáhnou čeští spotřebitelé při placení faktury za energie znatelně hlouběji do svých peněženek.
A přestože prvotním impulsem pro realizaci fotovoltaiky ve vlastní domácnosti je bezesporu pro většinu majitelů nemovitostí právě ekonomické hledisko spočívající v úspoře nákladů, zanedbatelný jistě nemůže být ani „zelený“ aspekt, který výrazná šetrnost celé technologie k životnímu prostředí.
Autor: InHaus.cz