Kotle na tuhá paliva jsou oblíbené a cena paliva je stabilní
Současné kotle na tuhá paliva se jednoduše ovládají a jsou účinné a ekologické. Na našem trhu lze vybírat z ověřených, tradičních a ryze českých výrobců, kteří se vývojem a výrobou kotlů na tuhá paliva zabývají velmi dlouho. Cena paliva navíc není závislá na zahraničních dodávkách. Při řešení vytápění vašeho objektu je tato alternativa tedy na zvážení.
Jaké jsou typy kotlů
Kotle se rozdělují nejčastěji podle paliva, které spalují. Nejběžnější jsou kotle na pelety, dřevo a uhlí. Během hoření současné moderní kotle na tuhá paliva nevypouští téměř žádné zplodiny a energii ze spalování téměř s 90% účinností přeměňují na teplo do domu. Palivo navíc objednáte ze skladu za humny a jeho cena je poměrně stabilní.
Pokud je pro vás oblast kotlů a jejich dělení španělská vesnice, jste tu správně. Každý typ spalování má svá specifika. Dřevo je palivo, které se musí do kotle přikládat ručně. Pelety jsou zase slisované válečky pilin, které si automatické kotle na pelety umí dávkovat samy. Uhlí se nejčastěji přikládá ručně, ale existují i automatické kotle na uhlí, které palivo postupně přisypávají.
Obsluha může být velmi snadná
Kotel na pelety je oblíbený především kvůli jednoduchému ovládání. U některých typů totiž stačí nasypat jednou týdně pelety do zásobníku a kotel se již obsluhuje sám. Vy ho ovládáte přes termostat, svým mobilním telefonem nebo aplikací z počítače. Můžete si nastavit stabilní teplotu nebo si třeba nárazově nechat vytopit dům před příjezdem domů z dovolené. Zní to příjemně, že?
Příjemný je tento způsob vytápění i finančně. Celková spotřeba u menšího rodinného domu se pohybuje kolem 4,5–5 tun pelet za topnou sezónu. V loňském roce po přepočtu na ceny tedy vyšlo přímé vytápění na cca 25 000 Kč.
Cena je nízká
Nejvýraznějším argumentem pro topení uhlím je nízká cena. Spotřeba se za rok pohybuje pro menší rodinný dům kolem 5,5 tuny, což podle údajů z tzb.info finančně odpovídá asi 20 000 Kč.
Nevýhoda uhlí je, že se řadí mezi neobnovitelné zdroje a je velmi prašné. Prostor i obsluha kotle se rychle zapráší, a tak je potřeba mít oddělenou kotelnu. Navíc musíte vysypávat popel téměř každý den a čistit kotel v pravidelných krátkých intervalech.
Vytápění pro milovníky dřeva
Vytápění dřevem je výhradně ruční záležitost, ale ani tak se nemusíte obávat, že budete přikládat každou chvíli. Ke kotli je totiž nutné připojit akumulační nádrž, která následně ukládá přebytečné teplo. Když oheň vyhasne, je k vytápění domu použita nahřátá voda z akumulační nádrže. To je výhodné, protože nemusíte stále topit (přikládat), ale teplo máte.
Podle údajů tzb.info.cz se za rok v průměrném rodinném domě spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění. Pokud si domácnost dřevo kupuje, množství odpovídá ceně zhruba 22 000 Kč.
Poraďte se s odborníky
Pokud uvažujete o vytápění vašeho domu kotlem na tuhá paliva, poraďte se s odborníky. Profíci z montážních firem vám pomohou vybrat správný typ kotle, zvolí vhodný výkon do vašeho domu a vyberou tu pravou velikost kotle, aby se vám vešel do kotelny i se do ní dal dopravit. Po všech těchto rozhodovacích peripetiích je vám odměnou ekologický kotel na tuhá paliva s rozumnými náklady na vytápění.
Autor: InHaus.cz