Elektrické podlahové topení – jak na jeho montáž a co všechno budete potřebovat?
Chcete si užívat příjemné teplo, které sálá přímo z vaší podlahy? „Nohy v teple“ jsou základ všeho! Zjistěte, co všechno potřebujete k zabudování topného systému do podlahy. Povíme vám nejen, jakou zvolit podlahovou krytinu, ale zároveň vám přiblížíme návod na vlastní montáž podlahového topení.
Kam se podlahové topení hodí?
Váháte, zda pořídit klasický deskový radiátor, podlahový konvektor nebo ve svém obydlí instalovat podlahové vytápění?
Elektrické podlahové topení i teplovodní podlahové vytápění je vhodné spíše do novějších staveb nebo tam, kde je kvalitně provedená tepelná izolace budovy. Vytápěné podlahy totiž nemusí mít ten správný efekt, pokud z budovy teplo uniká. Pro člověka je totiž optimální teplota podlahy do 30 °C, ale ne vyšší. Proto není možné podlahové topení nastavit na vyšší teplotu, než je právě oněch 30 °C. Pokud tedy z objektu teplo díky špatné izolaci uniká, nelze podlahové topení nastavit na více stupňů, aby dokázalo stavbu dostatečně prohřát.
Výběr podlahové krytiny
Zásadní jsou materiály s nejvyšší tepelnou vodivostí a nízkým tepelným odporem. Co si pod tím ale představit? Mezi vhodné materiály patří třeba keramická nebo kamenná dlažba, které jsou pro podlahové vytápění asi nejlepší volbou. Pokud chcete zvolit vinyl nebo koberec, nezapomeňte se zeptat výrobce, zda je vámi zvolený typ opravdu vhodný pro podlahové vytápění. Trváte-li na dřevěné podlaze, dbejte na to, aby byla její tloušťka v rozmezí 10 – 15 mm. Slabší dřevěná podlaha nezvládá změny teplot a silnější brání prostupnosti tepla.
Vždy počítejte s tím, že po zabudování podlahového topení se celá podlaha zvýší cca o 3 – 10 cm (záleží na tom, zda je místnost podsklepená nebo není). Je to proto, že se pod podlahu instaluje izolace i potrubí.
Jak postupovat?
Nejprve instalujte po obvodu místnosti dilatační pás, který brání poškození podlahy a zároveň slouží jako izolace proti tepleným ztrátám. Dále položte izolační vrstvu, kterou by měly být polystyrenové desky. Na polystyren pak položte izolační fólii. Ta pomáhá rozvádět teplo (či chlazení), zpevňuje izolaci a zároveň izolační vrstvu chrání.
Následně je potřeba zvolit ty nejlepší trubky pro podlahové vytápění a instalovat je přímo na položenou fólii. Potrubí je uchyceno pomocí speciálních příchytek vyrobených pro tyto účely.
Potrubí pak musí odpovídat přesnému rozmístění a tvaru tepelného okruhu. Tento okruh musíte mít předem stanoven v plánu připraveném pro tyto účely. Začátek potrubí připojte na rozdělovač. Pak je potřeba vinout podlahové trubky do tvaru spirály. Podlahové potrubí je tvořeno jedním dlouhým kusem, tudíž jej pouze rozvinete do požadovaného tvaru a uchytíte pomocí příchytek. Potrubí musíte umístit minimálně 15 mm od zdi místnosti.
Dále budete potřebovat trubky napojit na rozdělovač podlahového topení, který se nejčastěji umisťuje do nástěnné či podomítkové skříně. Na 1 rozdělovač lze připojit maximálně 10 – 12 topných okruhů. Konec trubky nejprve ohněte do tvaru příslušného vývodu na rozdělovači, případně zkraťte na požadovanou délku, nasaďte kompresní šroubení a přišroubujte na rozdělovač.
Autor: InHaus.cz