Jak mít v chalupě teplo, i když doma nikdo není?
Komu z nás chalupářů se nestalo, že jsme celou tu slavnou venkovskou romantiku, potichu, aby žena neslyšela, proklínali v zimním ránu, kdy jsme opustili teplou duchnu a museli naštípat třísky a znovu rozdmýchat možná ještě žhavé uhlíky, abychom si teprve o hodinu později troufli vzbudit zbytek osazenstva do jakž takž snesitelného prostředí. Jde to i jinak, samozřejmě, ale tahejte plyn třeba do prudkých beskydských kopců, že?
Čím a jak topit na chalupě, když k nám nevede plyn?
Jak? Nejlépe co nejpohodlněji a bez zbytečných starostí s přikládáním. A čím? S elektřinou asi dnes problém není ani v té nejzapadlejší chalupě, ale používat ji k vytápění je opravdu ta nouze nejvyšší, proti jsou cena a ekologická náročnost. Navíc to není nejčistší energie, a ještě dlouho to tak v našich geografických podmínkách nebude. Plyn je sice celkem levný, ale zdaleka ne všude je dostupný. Ale nezoufejte. Pokud chcete komfort, není elektřina nebo plyn jedinou variantou. Další možností, jak mít v chalupě teplo, je topení peletami.
Peleta nad zlato
Co jsou pelety? Ekologické palivo, které se vyrábí lisováním dřevní biomasy bez dodatečných pojiv. Nejčastěji má podobu válečků o průměru 6mm a délce 5mm až 30mm. V nejvyšší kvalitě označované jako EN+ A1 obsahují jen minimum popela a nejvyšší velkou výhřevnost.
Výrazněji se uplatnily v ropné krizi v 70. letech, kdy se staly alternativou nedostatkových fosilních paliv. Jejich dnešní renesance souvisí se sílícím vztahem k životnímu prostředí a hledání ekologičtějších variant vytápění i v místech, kde to je vzhledem k terénním podmínkám obtížné.
Peletové kotle řeší největší chalupářskou bolest
Přijedete do vymrzlé chalupy, kterou na ideální teplotu vytopíte nejdříve v neděli odpoledne a už je skoro čas jet domů. Když máte velkou chalupu, její vytopení trvá, zvlášť v zimě, kdy je za okny metr sněhu a mrzne až praští. Kotle na dálkové ovládání jsou v tomto ohledu neocenitelní pomocníci. Že to na chalupě nejde? Jde! Peletový kotel lze napojit na GSM ovládání. A vy tak můžete jednoduše začít topit už den předem. S minimálními náklady navíc můžete také snadno zabránit tomu, aby chalupa přes zimu promrzla, čímž zamezíte vlhnutí stěn, plísním i poškození vodovodních trubek.
Kritický duch začne samozřejmě namítat: mám chalupu v prudkém svahu, jak tam potřebné množství dostanu, kotel je drahý a pořád to neřeší to moje zimní trápení s vymrzlým domkem v pátek navečer nebo v sobotu ráno … to jsou pro vás jistě důležité otázky a my na ně máme odpověď:
- pelety vám jsou firmy schopné přivézt i do obtížně přístupných terénů
- pelet vám přivezeme, kolik je třeba
- a to nejlepší nakonec: přivezeme je klidně i v sobotu, takže se na chalupu nemusíte nadarmo plahočit o pracovním dni
A proto situace, kdy v pátečním zimním večeru nebo v podzimní plískanici či chladném předjaří přijíždíte k dříve vymrzlé chalupě, otevíráte dveře a dýchne na vás teplo, není vůbec z říše snů. A nedýchne jen teplo z interiéru domu, ale také z vnitřního uspokojení, že se při vytápění chováte přátelsky k životnímu prostředí.
Autor: InHaus.cz