Jak ochladit vzduch ve vyhřátém bytě bez klimatizace
Milujete vysoké letní teploty? Příjemné jsou, pokud je můžete trávit u bazénu. Otravnými se stávají ve chvíli, kdy se derou do vašeho domova, a vy kvůli nim nemůžete spát ani obyčejně fungovat. Přemýšlíte, jak ochladit vzduch v místnosti, aniž byste museli investovat do klimatizace?
Zatočte s vysokými teplotami pomocí ventilátoru.
Ventilátor: levný, ale vysoce efektivní pomocník nejen na léto
Jestliže nechcete investovat vysoké částky do pořízení klimatizace, zkuste to s ventilátory. Dostupné jsou v celé řadě provedení, takže nebude problém si vybrat ten nejvhodnější pro vaše potřeby a váš domov. Jaké jsou výhody ventilátorů?
- Na rozdíl od klimatizace větrák pokojovou teplotu nesrazí až o 15 °C, takže se nemusíte obávat nachlazení, které vzniká při přecházení zvenku dovnitř.
- Ventilátory jsou šetrné k lidskému zdraví.
- Jejich pořizovací cena nezatíží váš rodinný rozpočet.
- V mnohých případech zvládnete instalaci bez pomoci odborníků.
- Stropní ventilátory s reverzním chodem využijete i v zimě, kdy promíchávají teplý vzduch se studeným, čímž dochází k efektivnímu rozhánění teplého vzduchu po místnosti. Za energii na vytápění tak můžete ušetřit až 30 %.
- Některé ventilátory na strop bývají doplněny o osvětlení, takže do své domácnosti získáte multifunkčního pomocníka.
Jaké provedení pro vás bude to pravé?
Stolní ventilátory
Své místo si najdou především v kanceláři, ale také na jídelním stole či komodě. Jejich předností je přívětivá pořizovací cena, menší rozměry i nízká hmotnost, takže je snadno přemístíte tam, kam potřebujete. Jsou ideální především pro osvěžení jedné osoby, ale pokud sáhnete po stolních ventilátorech s oscilací, užijí si příjemný vánek i další lidé. Klasické stolní ventilátory disponují viditelnými lopatkami, dostupná jsou však i designová bezlopatková provedení, která oceníte v případě, že doma máte malé děti nebo zvířecí miláčky.
Stojanové ventilátory
Jsou ideálním řešením například do obývacích pokojů, hal, chodeb a dalších místností v bytě. Díky větším rozměrům dokážou stojanové ventilátory rozproudit vzduch v celé místnosti. Jsou často doplněny o funkci oscilace i nastavení rychlosti foukání. U některých je možné upravit výšku i sklon. Ovládat je můžete i dálkově nebo pomocí nohy.
Sloupové ventilátory
Od stojanových se liší tím, že nemají na pohled zřejmé velké otáčející se lopatky. Věžové ventilátory jsou opatřeny několika otvory s mřížkami, přes které proudí vzduch. Toto provedení je vzhledem k výkonu vhodné především do menších místností. Sloupové ventilátory jsou tiché, mají několik pracovních módů a některé mohou disponovat i časovačem.
Podlahové ventilátory
Na první pohled lehce připomínají ventilátory stolní. Nicméně podlahové ventilátory jsou větší, mají lepší výkon, ale také vyšší hlučnost. Hodí se především do průmyslových provozů a komerčních prostor, ale pořídit si je můžete i domů. Nejlepšího efektu dosáhnete, pokud jej namíříte proti stropu či zdi.
Ventilátory na strop
Z hlediska rozproudění vzduchu v místnosti jsou stropní ventilátory nejefektivnější. Navíc se instalují na strop, takže nezabírají žádné místo. Dostupné jsou v mnoha provedeních, takže záleží jen na vás, zda dáte přednost designovému kousku nebo sáhnete po nenápadném zpracování.
Přečtěte si odborný článek na TZB-info: Stropní ventilátory od A do Z.
Ventilátory na stěnu
Pro nástěnný ventilátor se rozhodněte ve chvíli, kdy nemáte na stole dostatek místa pro stolní větrák a na zemi prostor pro stojanový ventilátor. Nástěnný ventilátor se připevňuje na stěnu, takže se oscilace pohybuje jen kolem 80°. Je však možné jej ovládat dálkově a vybírat z několika módů provozu.
Ochlazovače
Jsou speciálním typem ventilátoru, který dokáže vzduch nejen rozproudit, ale díky principu vypařování i ochladit a zvlhčit. Často bývá zaměňován s mobilní klimatizací, ale od té se liší především způsobem ochlazování. Na rozdíl od mobilní klimatizace, která vzduch ochlazuje chladivem, ochlazovač využívá studenou vodu nebo i led. Funkci odpařování je možné vypnout a využívat pouze chod ventilátoru. Některé ochlazovače disponují i prachovými filtry, takže vzduch nejen ochlazují a zvlhčují, ale také čistí.
Co je důležité při výběru ventilátoru
Abyste si do své domácnosti vybrali toho nejvhodnějšího pomocníka, zvažte:
- Kolik místa na ventilátor máte?
- Jakou hlučnost jste ochotni tolerovat?
- Jaké funkce navíc pro vás budou užitečné?
- Jak by měl ventilátor vypadat po designové stránce?
Díky odpovědím na tyto jednoduché, avšak zásadní otázky si rozhodně vyberete nejvhodnější typ podle svých nároků.
Jak si zpříjemnit klima v interiéru
Kromě ventilátoru se při boji s vysokými teplotami nabízí i pořízení mobilní klimatizace. Její hlavní předností je instalace bez jakýchkoliv stavebních úprav. Můžete ji používat v domácnosti, kancelářích i historických budovách. Mobilní klimatizace dokáže vzduch v místnosti nejen ochladit, ale zároveň ho zbavuje vlhkosti.
Abyste se v místnosti cítili opravdu pohodlně, můžete sáhnout například po zvlhčovači, který bude v místnosti udržovat optimální vlhkost. Propracované přístroje dokážou vlhkost hlídat samy a sepnou se vždy, když je to zapotřebí. Optimální vlhkost vzduchu v interiéru by se v létě měla pohybovat mezi 40–60 % a v zimě mezi 45–65 %.
S čistým vzduchem vám pomohou čističky vzduchu, které díky filtrům dokážou odstranit prach, zápach, plísňové spory, bakterie, cigaretový kouř, plynné látky a celou řadu alergenů.
Autor: VENTILATORY.cz