Černobílá elegance na Vinohradech

Rekonstrukce bytu v centru Prahy splňuje všechny požadavky mladé rodiny i přesto, že se nachází v domě s panelovou konstrukcí a nízkými stropy. Majitelé si přáli vzdušný obytný prostor s velkou kuchyní s ostrůvkem a prostornou koupelnu.

Místo původní malé kuchyně a obýváku, které byly vzájemně propojeny, vznikl díky přidružení části chodby a komory vzdušný obytný prostor o velikosti 35m2.

Majitelé si přáli velký kuchyňský ostrůvek s barovým sezením. Ze strany obýváku je ostrůvek využitý na ukládání knih.

Kuchyňská linka je vyrobena na míru truhláři. Pracovní deska je z bílého perleťového corianu, dvířka a bočnice skříněk jsou z lakované MDF s vysokým leskem v bílé a černé barvě. Do obytného prostoru se vstupuje velkými prosklenými dvoukřídlými dveřmi s výškou 2,4m, které byly také vyráběny na zakázku.

Panelová zeď je obložena bloky imitující opuku. Za obkladem jsou vedeny rozvody elektro - do panelové zdi nebylo nutné zasahovat. Vodící lišty pro závěsy jsou ukryté v podhledu, ten je záměrně ukončen před hranou okna. Závěsy sahají až na zem, zakrývají otopná tělesa a celý prostor díky tomu působí kompaktně.

Corian je použitý i na zadní čelo kuchyňské linky.

Obýváková stěna vznikla na místě původní komory. Televize je umístěna v nice, jejíž zadní stěna je opatřena dekorativní malbou imitující benátský štuk.

Dekorativní malba je použitá také na stěny v celé vstupní hale. Stěny jsou vymalovány v bílém nenápadném dekoru, přesto působí velmi luxusně. Na strop haly je použitý napínaný podhled barisol, který funguje částečně jako zrcadlo a díky tomuto efektu halu opticky zvětšuje.

Původní vstupní dveře do bytu byly vyměněny za nové ve stejném dekoru, jako jsou ostatní interiérové dveře v bytě.

Koupelna je stejně jako kuchyně v černobílém lesklém designu. Velké zrcadlo na zdi prostor opticky zvětšuje. Naproti vaně je umístěna skříň na pračku a sušičku.

Díky dvěma stoupačkám v bytě bylo možné přemístit samostatnou toaletu mimo původní umakartové jádro a zvětšit tak původně minimální koupelnu.

Autor: archEP - Ing. arch. Eva Provazníková
Lokalita: Praha, Vinohrady