Zkombinovat barvy v interiéru není věda
Je obecně známo, že barvy působí na naši psychiku. Domov je místem, kde bychom se měli cítit příjemně a v bezpečí. Proto bychom měli dbát na správný výběr barev, aby na nás měly požadovaný pozitivní vliv.
Kouzla s interiérem
Barvy dokáží místnost opticky prodloužit, zmenšit, zvětšit či rozdělit. Vtisknou pokoji veselé naladění a hravost, nebo ho promění ve sterilní prostředí. Vhodným výběrem lze místnost rozsvítit, nebo naopak světla ubrat.
Pozor na pestré odstíny
S výraznými barvami bychom měli zacházet opatrně. Ačkoliv na nás ve vzorníku v obchodě mohou působit báječně, jsou to barvy, jež jsou in, ve výsledném efektu nás mohou zneklidňovat. Z toho důvodu se hodí spíše na menší plochy a drobné detaily. Vhodná je též kombinace s tapetou nebo s bytovými textiliemi. Proč nemít svítivě žlutý konferenční stolek, polštáře, deku nebo povlečení?
Tři a dost
Barevné ladění místnosti by se mělo skládat ze dvou až tří barevných odstínů. Velmi působivý vzhled má tzv. tón v tónu. Představte si pod tím barvu v různě sytých odstínech. Další variantou jsou barvy vzájemně si podobné. Těmi jsou například hnědá, béžová a šedá.
Co je doporučováno?
Měli byste vsadit na barvy decentní a v přírodních odstínech. V jejich prospěch hovoří nadčasovost a neomezená kombinovatelnost s dalšími bytovými dekoracemi. Pokud zvolíte barvu výraznou, počet dalších kombinací je značně omezen.
Podle čeho bychom měli barvy vybírat?
Hlavní roli hraje náš vkus. Dále může náš výběr ovlivnit momentální psychické rozpoložení. V potaz bychom rozhodně měli brát rozměr místnosti, její uspořádání, množství denního světla a účel pokoje. Proto do ložnice volíme klidné tóny, dětský pokoj bude hýřit barvami, obývací pokoj získá decentní nádech.
Jak na nás barvy působí?
Barevné tóny se rozlišují na studené a teplé. Ke studeným barvám patří bílá, modrá, šedá, zelená a fialová. Jde převážně o barvy pastelové, jež jsou ideálními typy k nejrůznějším kombinacím. Ke kategorii teplých barev se řadí červená, žlutá, oranžová, hnědá. Vzbuzují pocit útulnosti, poskytují skutečnou hřejivou náruč domova.
Charakteristika
Bílá značí nadčasovost, proto s jejím výběrem nešlápnete vedle. Převládá v široké škále stylů, od provensálského po minimalistický. Zelená je synonymem pro uklidnění, hráškově zelené svěží tóny hýří energií. Modrá je symbolem klidu a čistoty. Evokuje pohodu přímořských států. Fialová je v poslední době jednoznačným favoritem, je oblíbenou trendy barvou. Červená značí intenzitu, vzrušení a drama, hýří energií. Žlutá ve společnosti oranžové přináší útulnost a radost. Ne náhodou se jim říká barvy slunce.
Barevné spektrum
Z pohledu barevného kruhu a vzájemné souvztažnosti mezi jednotlivými barvami je rozlišení následující: primární barvy tvoří žlutá, červená a modrá. Proč primární? Nelze je namíchat z jiných barev. Sekundárními barvami jsou oranžová, zelená a fialová. Vzniknou z barev primárních. A nakonec terciální barvy jsou výsledkem smíchání barev primárních a sekundárních. Příkladem je okrově žlutá, zeleno žlutá atd. Zajímavostí je, že se v barevném spektru nenachází černá, bílá a šedá. Nejedná se v pravém smyslu o barvy, nýbrž o míru světla. Buď výslednou barvu zesvětlují, nebo ztmavují.
Které barvy si spolu rozumí?
Klíčem ke správné kombinaci barev je zmiňovaný barevný kruh. Nebojte se též kombinovat studené a teplé tóny. Harmonie dosáhnete sladěním analogických barev, což znamená, že budete vycházet z barev na barevném spektru vzájemně sousedících. Milujete kontrasty? V tom případě si vyberte jednu barvu základní, která bude tvořit převážnou část vašeho interiéru, a barvu doplňkovou z druhé strany spektra.
Autor: InHaus.cz