3+1 tip, jak poznat kvalitní plastová okna
Plastová okna se mohou pochlubit spolehlivostí a dlouhou životností. A to za výhodnou pořizovací cenu. Proto jsou oblíbená jak pro rekonstrukce, tak novostavby rodinných domů. Jak se v nich ale vyznat a vybrat to nejlepší? Přečtěte si naše tipy.
Základ = silná výztuha
Skutečná kvalita se nachází uvnitř profilu. Proto nemusíte na první pohled pozorovat rozdíl mezi okny. Důležité je zajištění dobré tvarové stability, za kterou odpovídá kovová výztuha, která je umístěná v největší komoře v rámu i křídle plastových oken. „Pokud nejsou plastová okna a dveře dobře vyztuženy mohou se časem zkroutit a opravit je prakticky nelze,“ říká Ing. Jiří Scheidel z VEKRA okna.
Za letního parného počasí se plastová okna – zejména v tmavém dekoru – mohou zahřát i na teplotu vyšší než 60°C. Bez dostatečné výztuhy mají problém udržet tvar. Bohužel, ověřit si kvalitu kovové výztuhy není snadné. Nezbývá než věřit výrobci.
Kvalita profilu
Plastový profil je uvnitř rozdělen na několik tepelně izolačních komor. Počet komor není při stavební hloubce profilů větší než 70 mm, která je prakticky již běžným standardem, důležitým parametrem. Profily se dělí do tříd podle tloušťky pohledových stěn. „Profily nejvyšší třídy A mají tloušťku pohledových stěn 3 mm a rohové svary z těchto profilů pak vykazují vyšší pevnost, než je tomu u profilů nižší B třídy,“ doplňuje Ing. Scheidel z VEKRY.
Kvalitu plastových oken poznáte až po delší době používání. Nenechte se tedy zlákat nízkou cenou. Na materiálu by se šetřit nemělo. Méně kvalitní okna s sebou mohou nést obrovské problémy. Pokud dodavatel oken není zároveň jejich výrobcem, trvejte na tom, že chcete znát místo, kde byla okna skutečně vyrobena.
Kování a těsnění
U otevřeného okna vidíte okenní kování po obvodu křídel a rámů, které je zodpovědné za správné nastavení přítlaku. Okna se díky tomu také dají otevírat a zavírat jednou kličkou. Jen správně seřízená okna optimálně těsní.
Po obvodu rámu najdete tzv. uzavírací kameny. To jsou místa, kde v zavřeném stavu čep umístěný na křídle spojí pevně křídlo s rámem. Čím více je takových bodů po obvodu, tím lépe lze okno seřídit. „VEKRA svá okna standardně osazuje kováním se třemi tzv. bezpečnostními uzamykacími body, což jsou speciální uzavírací kameny, do kterých čep na křídle ve tvaru hříbku zcela zapadne, tím se zvýší také odolnost okna proti vypáčení,“ dodává Ing. Scheidel.
Za správnou izolaci oken odpovídá pryžové těsnění. Pro výrobce je snazší vyrábět plastová okna s tzv. svařovaným těsněním, kdy je těsnění již součástí profilu a spojí se tak při svařování rohových spojů oken. Z hlediska funkčnosti a životnosti je ale lepší, když se pryžové těsnění natáhne již do vyrobených oken, v rozích je ohnuté, nikoliv přerušené a svařené. Zachová si tak přirozenou pružnost i v rozích a zajistí lepší izolaci. Vlivem svařování totiž pryž může zkřehnout a izolace může být narušena.
Čtěte také: kvalitní plastová okna se zaměřením zdarma – nejdelší životnost!
Vyšší nároky na okna
Ty s sebou nese dnešní doba a vysoké nároky na tepelnou izolaci domů. Prostup tepla oknem nám řekne, kolik tepla udrží optimálně seřízená okna v interiéru. Čím nižší je tato hodnota, tím lépe okna izolují. Zásadní vliv na udržení tepla v interiéru má stavební hloubka okenního profilu a použité zasklení.
Dobrou volbou je plastový profil se stavební hloubkou vyšší než 80 mm opatřený třemi těsnícími rovinami tzv. středovým systémem těsnění. Pokud jde o zasklení, je lepší volit izolační trojsklo. Zvažte ale také ochranu před hlukem nebo bezpečnostní parametry oken. Vždy je dobré volit okna podle toho, v jakém prostředí a v jakém domě budou sloužit.
Autor: Vekra okna