Byty se starými okny protopí až o ¼ více než domácnosti s moderními okny
Přemýšlíte, jak snížit nutné výdaje na minimum? Nečekejte, až teploměr začne stále častěji ukazovat teploty kolem nuly. Září, říjen a začátek listopadu jsou ideální měsíce pro instalaci nových oken, která šetří peníze. Nekvalitní stará okna totiž mohou až za 50 % úniku tepla z bytu. Nová naopak znamenají komfort a pohodlí. Moderní technologie v současnosti prodávaných oken zamezují nepříjemnému proudění studeného vzduchu a výdaje za vytápění bytu dokážou zredukovat až o čtvrtinu.
Za nejvýraznějším únikem tepla jsou stará okna
Chytrá a efektivní domácnost hlídá své výdaje. Proto je dobré vědět, že 40 až 50 % nežádoucího úniku tepla z bytu mají na svědomí stará okna a dveře. Celých 30 až 40 % mohou propouštět nedostatečně zateplené zdi, 5 až 8 % strop nebo střecha a 4 až 6 % podlaha nebo sklep. V případě rodinného domu zůstává pořadí tepelně nejpropustnějších stavebních prvků stejné, jen procenta se mírně liší. Zde 30 až 40 % úniku tepla mívají na svědomí okna a dveře, 20 až 30 % obvodové zdi, 15 až 20 % strop nebo střecha a 5 až 10 % podlaha nebo sklep. Výměna oken za nová, moderní, která velmi dobře udržují teplo v interiéru, se může pro někoho zdát jako velký jednorázový výdaj. Pokud ale v daném bytě nebo domě plánujete dlouhodobé bydlení, určitě je to ta nejlepší investice.
Stavební hloubka oken a zasklení rozhoduje o tepelné izolaci
Nejčastěji instalovaná nová okna v Česku jsou již dlouhou dobu plastová. Za velkou oblibou stojí především příznivý poměr kvalita versus cena. První plastová okna se v západní Evropě objevila již před 50 lety. České domácnosti je ale znají až od 90. let minulého století. Plastová okna do dnešní doby prošla výraznou evolucí. Proměnu zaznamenal materiál i konstrukce profilu. Počet komor v plastovém profilu s postupným zvětšováním hloubky rámu a křídel ztratil na důležitosti. O izolačních schopnostech plastových oken dnes vypovídá hlavně jejich stavební hloubka a typ použitého zasklení. Skutečnost, zda je profil rozdělen na 6 nebo 7 komor, prakticky nehraje roli. Před 20 lety byly standardem profily se stavební tloušťkou 50 milimetrů dělené na 3 komory. Dnes považujeme za minimální standard plastová okna se stavební hloubkou 70 milimetrů dělená alespoň na 5 izolačních komor.
Správná montáž je stejně důležitá jako kvalita okna
Nová okna by vždy měla instalovat odborná firma s potřebnými zkušenostmi. Nekvalitní montáž totiž může degradovat i to nejkvalitnější a nejdražší okno. Za bezchybnou montáž se považuje postup dle instrukcí výrobce a správné parotěsné ošetření připojovací spáry.
Prostup tepla okny: důležitý ukazatel vlastností
U nových oken se často uvádí prostup tepla okny (dále jen Uw). Jedná se o jeden ze základních parametrů, podle kterého se hodnotí vlastnosti oken. Čím je hodnota nižší, tím okna udrží v interiéru více tepla a jsou tedy „úspornější“. Podívejme se na orientační srovnání stará špaletová a zdvojená okna mají Uw kolem 2,8 W/m2K. Nová okna s izolačním dvojsklem mají Uw zhruba poloviční. U zasklení trojsklem je Uw ještě lepší (zhruba 0,8 W/m2K). Výměnou oken se tak tepelné ztráty sníží o více jak polovinu. V celkových nákladech na vytápění to může představovat 15 – 25 %.
zdroj: Allmedia4U s.r.o.
Autor: InHaus.cz