Hledáte způsoby jak prosvětlit interiér? Už nehledejte
Je vaším problémem příliš tmavý interiér s nedostatkem denního světla? Nevěšte hlavu, naštěstí existuje spousta levných vychytávek, které vás tohoto problémů zbaví. Nebo je alespoň minimalizují.
Dostatečný přísun denního světla je pro člověka nesmírně důležitý. Jeho nedostatek může stát nejenom za vyššími účty za energie, ale také za řadou psychických poruch včetně deprese. Nehledě na to, že při nedostatečném osvětlení si i kazíte oči. Rozhodně je na místě s tím něco dělat a prostory si maximálně prosvětlit. Poradíme vám jak na to.
Velkoformátová okna
Nejlepším řešením jsou samozřejmě tzv. velkoformátová okna, a to čím větší, tím lepší. Problémem ovšem je jejich pořizovací cena a poměrně náročné technické požadavky na jejich instalaci. Takže zkusme najít řešení bez nutnosti bourat zdi a instalovat do nich maxi okna.
Mocné barvy
Obrovskou moc při prosvětlování prostor mají barvy, které by samozřejmě už ze své podstaty měly být co nejsvětlejší, a to nejenom na stěnách, ale i nábytku, lůžkovinách a veškerých textiliích. Světlé barvy jsou nejenom lehké a vzdušné, pocit světla a prostoru dokážou dokonce zdvojnásobit! Zdaleka se přitom nemusíte omezovat na bílou, byť i kombinace jejích odstínů je zajímavá. Skvěle funguje světle béžová, světle šedá, světle žlutá či světlounce zelená a modrá.
Siko - koupelny - kuchyně: Podlaha Extra Wood
Podlaha, jež odráží světlo
Dalším designérským trikem, jak prosvětlit interiér, je podlaha z materiálu schopného odrážet světlo. Maximálního efektu dosáhnete keramickou či kamennou dlažbou, která však na dotek bývá chladnější. Nedáte-li dopustit na dřevěné podlahy, volte světlé odstíny dřeva jako například dub či javor. Patřičného hedvábného lesku docílíte lakováním.
Dveře jako podlaha?
Na dveře platí stejné požadavky na podlahu. Čím světlejší, tím tedy lepší. Není však nutné, aby jejich barva korespondovala s barvou podlahy. Mohou se tedy o nějaký odstín lišit. Výraznému kontrastu se ale raději vyhněte.
Okna bez záclon
Nejsou-li vaším problémem vtíravé zraky kolemjdoucích, doporučujeme okna bez jakýchkoliv textilií, tedy závěsů a záclon, jejichž úkol je naprosto opačný, a to přísunu denního světla bránit, což vy zrovna nechcete. Pokud se děsíte představy „nahých“ oken, zvažte římské rolety či žaluzie, u kterých se přísun denního světla dá snadno regulovat.
Dostatečné osvětlení
V tmavých interiérech se neobejdete bez náležitého osvětlení. Vsaďte na lampy a bodové osvětlení, které dokáží konkrétní místo velmi intenzivně nasvítit. Velmi praktické jsou i lišty s několika světelnými zdroji. Mějte však na paměti, že i svítidla by měla být lehká a vzdušná. Rozhodně se vyhněte těžkým křišťálovým lustrům. Vhodnější jsou rozhodně svítidla z plastu, drátu či papíru.
Dejte šanci sklu
Sklo si s denním světlem rozumí snad ze všech materiálů nejlépe. Pokud se v bytě neobejdete bez příček, zvolte právě ty skleněné. Stejně jako například posuvné dveře. Uvidíte, jak váš prostor prozáří.
Kam dál:
- Fotografie obývacích pokojů pro inspiraci
- Fotogalerie: Okna
- Osvětlení: lustry, lampy, stropní světla
Autor: InHaus.cz