Dobrou kuchyň dělají detaily
Vybudovat si doslova snovou kuchyň, to je sen mnoha z nás. Dokonce si dovolím tvrdit, že nezáleží ani na tom, jestli jde o muže či o ženy. Vždyť dnes vaří mnohdy právě muži.
Žijeme často jako singles a vaření se z nutnosti „naplnit žaludek“ mění na hobby, jehož výsledky se pak chlubíme přátelům. Není však kuchyň jako kuchyň a tu dokonalou nedělá její celková cena, ale detaily, které mnohdy při budování kuchyně opomeneme. Podívejte se na tipy, jak svoji stávající kuchyň díky různým detailům vylepšit.
10 tipů na vylepšení kuchyně
- Z pracovní desky všechno pryč: Velkým nešvarem našich kuchyní je někdy zcela zaplněná pracovní deska. Necháváme zde různé spotřebiče, kořenky, slánky, odkapávače na nádobí… A na kuchařské umění už nezbývá prostor.
- Hrnců raději méně, ale stejné: V kuchyni si vystačíte se sadou o čtyřech hrncích, a to i když vaříte pravidelně pro čtyřčlennou rodinu. Raději než na množství vsaďte na jejich top kvalitu a samozřejmě design. Každý musí mít samozřejmě pokličku.
- Nejdůležitější sypké ingredienci pro vaření mějte hned u pracovní linky: Myslí se tím cukr – krupice i práškový, sůl, hladká mouka. Samozřejmě ne v papírovém pytlíku.
- Dejte řád svému koření: Využívat dobře označené kořenky je nejpraktičtější. Pokud se do kořenek nevejde, případně se do kořenek neoplatí přesýpat, držte si zbytek kořenin dobře uzavřených v samostatné plastové bedýnce či v jedné zásuvce.
- Náčiní k vaření patří k pracovní ploše a k plotně: Míchačky, naběračky, obracečky, ruční šlehače, otvíráky a další pomůcky pro čištění zeleniny a ovoce, vaření a pečení, mějte vždy po ruce. Nejlépe zavěšené u pracovní plochy. Případně skrytě uložené ve speciální zásuvce. Do náčiní jednorázově zainvestujte a nakupte si je ve stejném duchu. Nekupujte žádné minisady, ty nejsou dostačující.
- Robot, ponorný mixér a další električtí pomocníci mají mít své stálé místo: Tím ale není místo na pracovní desce. Ke každému mějte úhledně uloženo i příslušenství. Vždy v jedné polici, nejlépe ještě v příslušné plastové bedýnce.
- Dostatek elektrických zásuvek je základ: Pokud pořád bojujete s tím, kam zapojit elektrický kuchyňský spotřebič, případně máte zásuvky v kuchyni na nevhodném místě, vyřešte to. Možností je namontovat do kuchyňské linky výsuvný zásuvkový box.
- Ani několikrát denně používané spotřebiče nechávejte trvale na pracovní desce: Kávovar, rychlovarná konvice případně například sterilizátor na lahve pro kojence, který aktuálně potřebujete mít po ruce, patří na komodu, na příborník eventuálně na jiné místo, které se na rozdíl od pracovní plochy příliš nešpiní a kde nepřekáží.
- Nad pracovní desku patří vhodné osvětlení: Bez něj to v kuchyni nepůjde. Pokud vám nevyhovuje, vyměňte světlo nebo změňte jeho umístění.
- Saponáty a houbičky mají mít své místo: Zkuste si saponát přelít do nádoby na tekuté mýdlo, jaká se používá v koupelnách. Rozhodně to bude vypadat lépe než povalující se plastová lahev od Jaru. Pro houbičky a žínky u dřezu najděte stálé vhodné místo, kde jsou položeny tak, že vysychají. Není nic horší než smrdící houbičky.
Rady za pár a současně za milion
Díky těmto několika radám dokážete ve své kuchyni snadněji udržet pořádek, zbavíte se zbytečností a kuchyň dostane řád. Jsou to rady, které moc nestojí. Investici do kořenek nebo kuchyňského náčiní si klidně rozložte, novou minisadu hrnců na všechno si darujte třeba k Vánocům. Přestože jde o levná řešení, jak vylepšit kuchyň, věřte, že jde o rady téměř za milion.
Mnohdy vám tyto dobré rady nedají ani bytoví designéři, od kterých byste to čekali. Pokud si tedy najímáte na novou kuchyň bytového designéra, koukejte se mu dobře na prsty. A jestliže vám místo praktických nápadů pro kuchyň nabízí jenom nepraktické, i když cool řešení, raději ho včas vyměňte.
Kam dál:
- Tisíce fotografií kuchyní pro inspiraci
- Kvalitní náčiní na vaření
- Hrnce do kuchyně
- Různé dózičky a nádoby na potraviny a koření
- Stojánky na mycí potřeby
- Držáky na kuchyňské utěrky
Autor: InHaus.cz