Ať si vaše dítě na vše dobře posvítí!
Správně zvolené osvětlení dětského pokoje je pro zdravý vývoj vašeho potomka nesmírně důležité. To totiž ve svém pokojíčku tráví hodně času a mnohdy se věnuje i několika činnostem najednou. A na všechny musí dobře vidět.
Zatímco dospělí odpočívají v ložnici či v obýváku a pracují v pracovně, takové dítě má na všechny činnosti většinou vyhrazen jeden prostor. Ten pak patří odpočinku, hře i práci. Dítko si ve svém pokojíčku čte, připravuje domácí úkoly, hraje i relaxuje. Všechny tyto činnosti přitom kladou jiné nároky na osvětlení.
Vycházejte z věku dítěte
Prvním vodítkem při výběru osvětlení do dětského pokojíčku je samozřejmě věk dítěte. Jiné osvětlení bude vyžadovat pokojíček novorozeněte, které většinu času tráví v postýlce, a jiné pokoj školáka. Obecně platí, že čím starší dítko pokojíček obývá, tím více činnostem s různými nároky na osvětlení se věnuje. A ty všechny při výběru osvětlení musíte zohlednit.
Lightworks: Lampička Follow me
Stropní osvětlení je základ
Dětský pokojíček by měl být v první řadě bezpečný a v řadě druhé útulný. Dítě by v něm mělo být rádo. A tomu správně zvolená svítidla mohou dopomoci. Světlo totiž má velkou moc. Dokáže přilákat pozornost, ale i odpudit, což platí na nepříjemná ostrá světla, která nás nutí odvracet zrak a místnost co nejrychleji opustit. Nebo alespoň zhasnout. Taková v dětských pokojích nemají co dělat. Z tohoto důvodu by v hledáčku vašeho zájmu měly být LED žárovky teplé bílé barvy.
Lustr, nebo přisazené svítidlo?
Každá místnost včetně dětského pokoje by proto měla být vybavena centrálním stropním svítidlem. Na výběr máte buď klasický závěsný lustr, nebo tzv. přisazené svítidlo. Vycházejte z celkového ladění pokoje, jeho velikosti, barev, jež v něm dominují, nábytku, počtu oken, ale třeba i z výšky stropů. Zatímco do místností s vysokými stropy se nemusíte bát klasického závěsného lustru, do pokojů se stropy nižšími jsou praktická spíše tzv. přisazená svítidla. Jeho design samozřejmě zvolte podle věku dítěte. Na trhu existují lustry s motivy zvířátek a různých pohádkových postaviček. Odrostlejšímu školákovi dovolte, aby si svítidlo vybral sám.
Osvětlení pracovní desky a umístění stolní lampičky
Pokud je vaše dítě již školou povinné, zvláštní pozornost věnujte osvětlení jeho pracovního stolu. Na domácí úkoly mu dobře posvítí klasická stolní lampička ideálně se snadným polohováním, které dítku umožní jednoduše si ji nasměrovat tam, kam potřebuje. Pozornost věnujte i správnému umístění lampičky. Mějte na paměti, že lampička praváka by se měla nacházet na levé straně stolu a lampička leváka na straně opačné. Zabráníte tak nepříjemnému stínění.
Pozor na světelné kontrasty!
Uvědomte si také, že zraku obzvláště ve večerních hodinách neprospívá kontrast mezi osvětleným a neosvětleným prostorem, který lze snadno eliminovat zapnutím centrálního stropního svítidla. Zkrátka svému školákovi nedovolte, aby se po večerech učil jen za svitu lampičky. Ničil by si oči.
Bezpečné čtení před spaním
Žádné dítě neusne hned poté, co ulehne do postele. V lepším případě si otevře svou oblíbenou knížku, v horším usíná před monitorem svého chytrého telefonu nebo tabletu. A i na tyto činnosti musí dobře vidět. Proto by vedle každé postele měl stát noční stoleček a na něm další lampička. Ta v žádném případě nesmí oslňovat, čemuž zamezí kvalitní neprůsvitné stínidlo pokrývající celou žárovku.
Ani světlo, ani tma
Bojí se vaše dítě tmy? Zvažte pak instalaci tzv. doplňkového svítidla. To v pokojíčku vytvoří příjemné přítmí, tedy ani světlo, ani tmu. Dítě nejenom zbaví strachu z bubáka, ale také mu popřípadě posvítí, když se v noci vydá na toaletu, nebo do ložnice rodičů.
Kam dál:
Autor: InHaus.cz