Jaké faktory zohlednit při výběru kovového nábytku
Kovový nábytek patří mezi stálice v oblasti vybavení šaten na sportovištích či pracovištích, najdeme ho v dílnách, ordinacích, školách. Díky rostoucí popularitě industriálního stylu nachází cestu i do kanceláří a bytů. Nad čím byste se měli zamyslet, jestliže o koupi kovového nábytku uvažujete?
Dejte si pozor na skutečnost, že není kov jako kov
V současné době se nábytek z různých kovů často souhrnně označuje jako kovový nábytek a méně znalí lidé jim pak přisuzují stejné výhody a nevýhody. Přitom je logické, že hliník, ušlechtilá ocel či železo budou reagovat na různé vnější podněty rozdílně. Jaké výhody a nevýhody jsou přisuzovány kovovému nábytku a na co si u těchto obecných označení dát pozor?
Kovový nábytek disponuje mimořádnou pevností
Obecně se o kovu ví, že se jedná o pevný a zároveň tvárný materiál. Kovový nábytek tak může mít i velmi zajímavý design, jeho pevnost vám pak zaručí i dlouhou životnost. Vždyť kolik let sloužily našim babičkách kovové kuchyňské linky, jež mají mnohé dodnes? Navíc u kovového nábytku se díky vysoké pevnosti nemusíte bát tvarové deformace a můžete jej tak rozebrat a opět smontovat dle vaší potřeby.
Pevnost se nedá upřít žádnému kovu, který se používá pro výrobu nábytku, a to ani hliníku, protože hliníkový nábytek je vyráběn z duralu neboli tvrdého hliníku.
Právě mimořádná pevnost kovového nábytku umožňuje použít konstrukci a opláštění, díky němuž nábytek poskytuje maximální využití vnitřního prostoru k ukládání oděvů a dalších věcí. Typickým příkladem mohou být ocelové šatní skříňky od výrobce kovového nábytku KOVOS, jejichž stěny mají tloušťku pouhých 0,7 mm. Díky tomu využijete každý centimetr v interiéru skutečně efektivně.
Když potřebujete odolný kousek, může být kovový nábytek skvělou volbou
To, že patří kovový nábytek k odolným kouskům dokazuje jeho oblíbenost ve výrobních podnicích. Ať už se jedná o pracovní stoly nebo skříňky, nábytek skvěle odolává rozdílným teplotám, vyšší vlhkosti vzduchu, navíc pak nenasává nežádoucí pachy. Není tak divu, že se kovový nábytek stále více prosazuje i v oblasti městského mobiliáře, konkrétně ve forem laviček a stolů třeba v parku. Kovovému nábytku přímé slunce, déšť ani mráz neublíží.
Odolnost vůči rozdílným klimatickým podmínkám je u kovů obecně velmi dobrá. U železa je potřeba si dát pozor na zreznutí. K ochraně tohoto nábytku by měl být použitý kvalitní lak, v okolí šroubů je pak potřeba rez čistit manuálně.
Hliník samozřejmě také koroduje, ale nevytváří se typická rez jako u železa, spíše dojde k celkové změně zabarvení nábytku. Nábytek z hliníku je tak pokryt nástřikem práškové barvy, které je potřeba škrábance opravit za pomoci korekční tužky.
Dalším materiálem, který má sklon k zreznutí je ocel, proto je nutné ji rovněž pravidelně ošetřovat. Bez kvalitní povrchové úpravy není tento nábytek vhodný do prostor, jež jsou dlouhodobě vystaveny vysoké vzdušné vlhkosti. Nejžádanější je v tomto směru prášková povrchová úprava. Právě ocelové skříňky s práškovou povrchovou úpravou se často používají v šatnách na pracovištích, ve školách nebo na sportovištích, aby byla jejich odolnost ještě zvýšena a údržba usnadněna, měly by být skříňky postaveny na soklu nebo nožičkách.
Velkou výhodou je i variabilita
Mezi významné výhody kovového nábytku patří i jistá variabilita jednotlivých produktů. U předních výrobců, kam je řazen i teplický KOVOS si můžete vybírat nejen ze standardizovaného katalogu, ale máte možnost si regály, skříňky a stoly upravit dle vlastních preferencí. Velmi užitečným nástrojem může být v tomto případě i konfigurátor nábytku. Kde si vyberete nejen z více rozměrů a provedení, ale i bohatého příslušenství. Můžete si tak zvolit, zda preferujete police nebo šuplíky, zda mají být jednotlivé úložné prostory uzamykatelné apod. Navíc se okamžitě dozvíte i konečnou cenu.
Nadčasový design
Díky vysoké variabilitě a širokému portfoliu práškových povrchových úprav je možné i u kovového nábytku dosáhnout nadčasového designu. Kartotéka, šatní skříň nebo nástěnný pořadač se tak mohou stát i líbivým ústředním prvkem vašich kanceláří či ordinací. Kromě toho jsou dvířka skříní či čela šuplíků dnes dostupná i u kovového nábytku z lamina, jež svým dekorem věrně imituje dřevo.
Pozor na vysokou hmotnost
Jednou z výrazných nevýhod kovového nábytku je jeho vysoká hmotnost. Ta sice propůjčuje každému kusu i jistou stabilitu, ale výrazně znesnadní jakýkoli přesun nábytku. Vysoká hmotnost samozřejmě komplikuje i samotnou montáž nábytku, proto je často vyžadována asistence ne jednoho, ale rovnou dvou lidí. Třeba dílenský stůl se svařovanou konstrukcí z oceli a deskou z bukové spárovky, který odolá maximální zátěži korpusu do jedné tuny váží více než 110 kg.
Autor: InHaus.cz