Jak vybrat změkčovač vody?
Panuje u vás v domácnosti tvrdá voda? Nemusíte klesat na mysli, vždyť tvrdá voda není neřešitelný problém. Podle posledních statistik trápí většinu českých domácností, a zatímco některé s ním efektivně bojují, jiné zůstávají na pospat zmiňované potíži. Dostaňte se na první stranu barikády a vytaste tu nejsilnější zbraň, která rozhodně neselže – změkčovač vody.
![](/upload/2022/06/22/1548823.jpg)
Jak funguje změkčovač vody?
Změkčovače vody fungují jednoduše – jejich principem je vyměňovat ionty. Do změkčovače se přidává zásobník, který je naplněný sodnými ionty. Při setkání s tvrdou vodou, respektive s minerály, které za tvrdostí vody stojí, je vytasují a minerály sodným iontům podléhají (jsou rozpuštěny).
Jak vybrat změkčovač vody?
Toto chytré, a především efektivní, řešení odstraňuje z vody hned několik minerálů, předně hořčík a vápník. Pokud jsou právě tyto látky součástí potřebné tekutiny ve vašem domově, pojďte ho řádně vybrat.
Rozhodující při výběru bude právě tvrdá voda v oblasti, ve které bydlíte. Bez určení konkrétní tvrdosti vody se nevyplatí změkčovač vybírat (není holt tvrdá voda jako tvrdá voda). Pomáhá takzvaný výpočet kompenzované tvrdosti, který zohlední přítomnost různých látek ve vodě a určí tak celkovou tvrdost.
![](/upload/2022/06/22/1548824.jpg)
Druhým krokem bude výběr konkrétního změkčovače. Vybírá se především na základě typu a modelu. V současné době jsou nejvyužívanější a nejpopulárnější hlavně katalytické a katexové, ale je to ryze individuální rozhodnutí, na kterém má vlive samozřejmě i velikost domácnosti nebo funkce, které od změkčovače vyžadujete (rozhodující je například výkonnost, materiály nebo podobná specifika).
Každý změkčovač má své výhody i nevýhody
Máte už svého favorita? Zjistěte výhody a nevýhody konkrétního změkčujícího řešení. Stejně jako při výběru jakýchkoli jiných spotřebičů platí, že i v tomto případě má každý typ svou „superpower” neboli benefity. Před koupí je dobré o nich vědět.
Autor: InHaus.cz