7 chyb, které kazí interiér!
Zařizování nového interiéru je vzrušující záležitostí. Bydlet v novém si přeci jen nedopřáváme tak často. Přistoupit k tomu můžeme dvěma způsoby. Obrátit se na interiérového designéra, nebo se do zařizování pustit sami.
Obě varianty mají svá pozitiva a negativa. Za interiérového designéra samozřejmě budete muset zaplatit, v závislosti na jeho zkušenostech a renomé to nemusí být zrovna nízká částka. Výsledkem ale bude interiér jako ze žurnálu. Perfektně harmonicky sladěný, nepřeplácaný, zkrátka po všech stránkách dokonalý. Tedy bez chyb.
Zařizování s designérem, nebo svépomocí?
Ty samozřejmě hrozí v případě, že se do zařizování pustíte sami. Obzvláště pokud s tím nemáte žádné zkušenosti. Za to však interiéru propůjčíte svůj vlastní rukopis. Jakou cestu zvolíte? Tu druhou? Gratulujeme! Máte před sebou pravé interiérové dobrodružství, na jehož konci bude váš vlastní domov. A na hrozící chyby se vám v tomto článku budeme snažit upozornit. Budete tak mít šanci se jich předem vyvarovat!
1. Interiér nepřeplácejte!
To je snad vůbec nejčastější nešvar českých domácností. Jsou zavalené věcmi různého druhu. Vitríny s hrnečky s podšálky a porcelánovými jeleny přitom už dávno skončily v propadlišti dějin. Což ovšem neznamená, že se musíte zbavit všech suvenýrů z cest či dárků, které jste kdy dostali k narozeninám. Ty naopak jinak strohý interiér včetně toho navrženého od designéra zlidšťují a zútulňují. Nesmíte je ovšem mít všude. Svým oblíbeným předmětům vyhraďte jedno místo, ať již poličku či komodu, a na něj je naskládejte.
2. Nezaduste obývák nadměrným nábytkem
Další nešvar. Sedačka může být sebepohodlnější, pokud však rozměrově nesedne k velikosti obýváku, nebude to ono. Zadusí ho. Sedací soupravy a pohovky proto vždy vybírejte nejenom s přihlédnutím k počtu členů v domácnosti, které je budou v jeden okamžik využívat, nýbrž také k velikosti místnosti. Platí to ale i obráceně. Malá sedačka ve velké místnosti se zase ztratí. Do malých obývacích pokojů také před plným upřednostňujte pohovky na nožičkách. I ty prostor opticky zvětší.
3. Každý pes, jiná ves
Řeč je o kombinaci stylů. Ano, je možný i tzv. eklektický styl, v němž je v podstatě vše možné. I ten ovšem má svá pravidla. Kombinovat lze i moderní a starožitný styl, ale opět se musí vědět, jak na to. Například v čistě moderním a minimalistickém interiéru se může pěkně vyjímat starožitná komoda. Pokud ji dáte šanci náležitě vyniknout. A toho docílíte, když jí dopřejete dostatečný prostor okolo. Dalším pravidlem je nekombinování tvarů nábytku, tedy tohoto hranatého a oblého. Držte se jednoho.
4. Tmavé versus světlé barvy
To samé platí na barvy, respektive jejich kombinace. Uvědomte si, že tmavé prostor opticky zmenšují, ale také zútulňují, a u světlých tomu je naopak. Proto je vhodné do velkých bytů a místností vsadit spíše na tmavší odstíny a v těch malých na světlé. Jsou ale případy, kdy toto pravidlo nemusí platit a malé místnosti více sedne tmavší barva.
5. Harmonie, nebo kontrast?
V interiéru můžete jít cestou harmonie, nebo naopak kontrastu. Obě možnosti mají něco do sebe. Ložnice se například doporučují harmonické, tedy v barvách podobného odstínu. V obýváku ale klidně můžete zvolit barevné kontrasty. Zajímavý je také harmonický základ s jednou barvou doplňkovou.
6. Jakých barev se vyvarovat?
Například červené a oranžová v ložnici, která místo toho, aby uklidňovala, nabuzuje. Tyto barvy jsou vhodnější spíše do pracoven. Plánujete-li v ložnici primárně odpočívat, zaměřte se na tlumené světlé odstíny.
7. Podlahy a okna
Důležitou částí bytu je také podlaha. Uvědomte si, že ne každá se hodí do všech místností. Například se vyvarujte plovoucí podlahy v koupelně. Mnohem lepší bude linoleum, či dlažba. Myslete ale i na barvu podlahy. Malý prostor opticky zvětší podlaha tmavší. Také byste se měli pokusit sladit podlahu s futry dveří a okny. Zde interiéroví designéři doporučují jít buď cestu harmonie, nebo kontrastu.
Autor: InHaus.cz