Pokládka plovoucí podlahy a její cena
Mezi oblíbené podlahové krytiny stále neodmyslitelně patří laminátové plovoucí podlahy, které vynikají jednoduchou údržbou a velmi bohatou škálou dekorů. Kromě plovoucích laminátových podlah se dnes však můžete setkat i s plovoucími podlahami vinylovými, které mohou být i voděodolné. Oba typy plovoucích podlah jsou pak vhodné i pro podlahové vytápění. Kolik tyto plovoucí podlahy stojí a jaká je cena za jejich pokládku se dočtete níže.
Cena za pokládku plovoucí podlahy
Na rozpočet vaší nové plovoucí podlahy má výrazný vliv, pro jak kvalitní podlahu, s jakou nášlapnou vrstvou se rozhodnete. Ještě více pak cenu ovlivňuje skutečnost, zda budete podlahu pokládat svépomocí nebo se rozhodnete pro specializovanou firmu. Když si do svého vyhledávače zadáte výraz: „pokládka plovoucí podlahy cena“ najdete velmi rozdílné údaje. Na co byste si měli při výběru podlaháře dát pozor? Co by měla cena obsahovat?
Kalkulace po telefonu mohou být velmi nepřesné
Můžete se setkat s podlaháři, kterým sdělíte velikost podlahové plochy místnosti a hned v prvním telefonním hovoru vám řekne prý hotovou cenu. Na to si dejte velký pozor, protože každý podlahář by měl podklad pro plovoucí podlahu nejprve zkontrolovat. Třeba u betonových podkladů se stává, že jsou popraskané či nerovné a je potřeba nejprve podklad opravit. K tomu je potřeba místnost, alespoň vystěrkovat, což značně cenu za realizaci plovoucí podlahy zvyšuje.
Dalším bodem je pak formát lamel plovoucí podlahy, a hlavně členitost prostoru. Pokládka některých atypických lamel může být náročnější a ve velmi členitém prostoru je pak potřeba dělat řadu přířezů navíc. Nejen, že se zvyšuje prořez, se kterým musíte při nákupu plovoucí podlahy počítat, ale i pracnost a časová náročnost se rapidně zvyšuje. Smlouvu o dílo tak raději podepisujte na místě, až podlahář zhodnotí všechny vícepráce, které musí být provedeny pro bezchybný výsledek.
Jak si vybrat plovoucí podlahu?
Co se týče vlastní plovoucí podlahy, měla by vás při jejím výběru zajímat hlavně nášlapná vrstva a zátěžová třída. Zátěžové třídy se dělí na bytové, komerční a průmyslové, kde jsou navíc rozděleny dále na zátěž nízkou, střední, vysokou a v případě komerční třídy i na velmi vysokou. První číslice vždy značí segment 2 je bytový, 3 komerční, 4 průmyslová třída. Druhá číslice pak míru zátěže. Do domácnosti byste pak dle zatížení prostoru měli volit třídu aspoň 22.
Co se týče nášlapné vrstvy, tak její tloušťka je udávána v desetinách mm a ukazuje otěru odolnost dekoru a tím i celkovou životnost. Obecně se doporučuje volit nášlapnou vrstvý vyšší než 0,4 mm pro chodby, kuchyně a obývací pokoje pak lépe více než 0,5 mm.
Autor: InHaus.cz