Jak probíhá výroba dřevěné podlahy
Pokácet za chalupou buk, odvézt na pilu, přivézt prkna, položit v setnici na štěrkový základ a natřít? Bejvávalo. Je to sice romantika, dnes už se ale dřevěné podlahy dělají tak, aby se nekroutily, nesesychaly, nevrzaly, vypadaly desítky let stejně dobře a hodily se nejen na chalupy, ale i do bytů. Moderní podlahy jsou celodřevěné, třívrstvé, s montážním zámkem pro přesnou a snadnou pokládku.
Proč tři vrstvy dřeva?
Tajemství stálosti a kvality moderních dřevěných podlah tkví v jejich konstrukci ze tří vrstev dřeva slepených k sobě kolmo na letokruhy. Tak se eliminuje podélný i příčný krut a dosahuje se tím tvarové i objemové stability. Aby měly podlahové dílce opravdu spolehlivou kvalitu, musí být kvalitní i vstupní surovina. Spodní dvě vrstvy jsou vyrobeny zpravidla ze smrkového dřeva, pouze vrchní – pohledová vrstva je vybírána podle vzhledu a vlastností dřeva: dub, buk, jasan, jedle…
Co na to příroda?
Od firem už dnes požadujeme zcela samozřejmě, že se budou chovat k životnímu prostředí ohleduplně. Chcete-li mít jako spotřebitel jistotu, že výrobce vaší dřevěné podlahy nedevastuje vzácné lesní porosty a netěží nikde ilegálně, ptejte se po certifikátech, které se udělují za přírodě blízké a udržitelné hospodaření v lesích. Například firma Barlinek je držitelem certifikátu FSC® a viditelně tímto logem označuje své výrobky. Reálně pak také vysazují nové stromy a zákazníci tak oprávněně mohou mít dobrý pocit tzv. environmentální odpovědnosti.
Nařezat, sušit, lisovat, lepit...
Nařezané podlahové lamely se suší a lisují a posléze slepí ve třech vrstvách. Budoucího spotřebitele nejvíce zajímá horní nášlapná, též zvaná pohledová vrstva, a to především tři její parametry:
- vzhled,
- tvrdost,
- síla.
Vzhled
Vzhledu je při výrobě věnována stejná pozornost jako kvalitě. Několikrát během výrobního procesu procházejí lamely vizuální kontrolou, jejímž cílem je vytřídit ty s obsahem suků a nerovnoměrností v kresbě, eliminovat praskliny a nehomogenity vzniklé jak přirozeně růstem, tak později sušením a lisováním. Zákazník si pak podle množství nehomogenit může vybírat mezi několika třídami vzhledu. Někdy se pohledová vrstva ještě brousí ocelovými kartáči tak, aby se měkké části dřeva vydrápaly a vznikl tak patinovaný povrch s hmatnou texturou. Jde o velmi módní úpravu tzv. kartáčování jinak také postaršení dřeva. Lamely se mohou dále barvit a samozřejmě jsou ve finále opatřeny povrchovou úpravou – lakem (matným, polomatným nebo lesklým), nebo olejem.
Tvrdost
Tvrdost podlahy je dána jednak tvrdostí samotného dřeva nášlapné vrstvy a pak také povrchovou úpravou. Laky i oleje k povrchovému ošetření jsou tvrzené a výrobci zpravidla uvádějí pro jakou zátěž je konkrétní podlahová krytina určena. U renomovaných výrobců se můžete na takovou deklaraci spolehnout.
Síla
Síla (tloušťka) nášlapné vrstvy je rozhodující pro možnosti pozdějších renovací broušením. Nepočítá se s tím, že by se podlahy měly brousit často. V běžně namáhaných prostorách to může být jednou za cca 10 až 20 let. Při broušení podlahy dojde vždy k odbroušení vrchní vrstvy do síly cca 0,5 mm. Pohledová vrstva musí mít tedy dostatečnou sílu, aby stačila na více (ideálně 3) brousící cykly.
Záruka až 30 let
Výrobce dřevěné podlahy s ověřenými a certifikovanými výrobními postupy se zpravidla nezdráhá poskytovat na podlahy dlouhou záruku. Inspirujte se u výrobce, který ručí za své podlahy 20 až 30 let.
Autor: InHaus.cz