Jak si vybrat správnou tvrdost matrace
Správně vybraná matrace by měla být přizpůsobena osobním preferencím a zdraví uživatele. Nákup matrace zahrnuje výběr velikosti modelu, typu výplně a nakonec také tvrdosti.
Poslední faktor je jedním z nejdůležitějších bodů při rozhodování o koupi matrace. Příliš tvrdá matrace může způsobit nepříjemné bolesti v páteři a zádech a příliš měkká způsobí, že se tělo zhroutí do postele. Nemluvě o nedostatečném pohodlí při spánku ve dvou. Existují různé typy matrací – latexové, matrace s pružinami nebo kapsičkové.
Za co je odpovědná tvrdost matrace?
Pevnost odráží tuhost dané matrace. Přizpůsobuje se hmotnosti spící osoby. Čím větší je, tím tvrdší je podestýlka. Můžeme si vybrat z několika stupňů tvrdosti:
1 - velmi měkký typ, doporučený pro malé děti a lidi s hmotností do 60 kg
2 - středně měkký typ, vhodný pro hmotnost od 50 do 80 kg
3 - středně tvrdé modely pro uživatele s hmotností od 70 do 100 kg
4- tvrdší matrace, vhodná pro zatížení nad 100 kg
5- extra tvrdá matrace pro těžké lidi vážící více než 110 kg, spánek na ní se dá srovnat se spaním na podlaze
Uvedené rozsahy jsou pouze orientační. Je třeba si uvědomit, že starší lidé se budou cítit lépe, když spí na měkčím povrchu než je ten, který odpovídá jejich hmotnosti. Čím je člověk starší, tím méně snáší útlak. Zvyšuje se také riziko kardiovaskulárních onemocnění a tvrdý typ může dále zhoršit problémy spojené se špatným průtokem krve v těle.
Výplň a tvrdost matrace
Hmotnost není jediným faktorem při výběru správné tvrdosti. Druhou důležitou věcí je typ kazety. Můžete si vybrat z tradičních kapsičkových modelů s pružinami a pěnových verzí s výběrem termoplastických nebo vysoce flexibilních typů plastů.
Latexové matrace, považované za nejzdravější typ matrace na světě si zaslouží pozornost. Mají vysokou bodovou pružnost, která rovnoměrně rozkládá tlak v každé části těla. Na rozdíl od modelu s pružinou se latexová pěna přizpůsobí jakékoli hmotnosti a tvaru nebo poloze spící osoby. Latexová matrace je vhodná pro jedince trpící alergiemi nebo potížemi s dýcháním. Uvnitř se nerozvíjejí roztoči a houby a speciální struktura otevřených buněk podporuje správné větrání. Člověk se v horkých dnech nepotí a v chladném počasí mu není zima.
Při výběru pevnosti matrace hraje roli také poloha těla během spánku. Pokud spíte většinu času na zádech, vyvíjíte menší tlak na matraci. V tomto případě stojí za výběr měkčí modely. Když spíte na boku, silněji zatlačíte na matraci, pak bude lepší řešení tvrdší matrace.
Vliv špatně zvolené matrace
Když usnete na příliš měkké matraci, tělo se propadne hluboko a páteř a svaly neodpočívají. Když naopak usnete na příliš tvrdé matraci, některé části těla jsou vystaveny tlaku, jež zabraňuje průtoku krve, může dojít k zakřivení páteře nebo k prohloubení případné vady. U starších osob se může projevit necitlivost rukou či nohou.
Pokud si pořídíte správnou matraci, páteř je umístěna volně a ve správné poloze, kdy tvoří mírně zakřivené S při spánku na zádech. Tělo, zejména svaly, se regenerují a odpočívají.
Autor: InHaus.cz