Atypická okna

Oblouková, šikmá, kulatá či rohová okna, to jsou nejčastěji žádaná atypická okna. Vyrobit se sice dá skoro vše, ALE je vždy dobré vědět, jaká atypická okna mohou dobře a dlouho sloužit. Nejde totiž jen o samotnou výrobu, atypické okno musí být také funkční.

Atypická okna z plastu mají svá omezení

Jak je to s atypickými okny v případě nejžádanějších plastových oken? Šikmá či oblouková atypická okna v plastovém provedení jsou poměrně často žádána nejen do novostaveb, ale i do stylových rekonstrukcí. U novostaveb je zřejmě největší boom obloukových okének již za námi. Platí, že důvěryhodný výrobce oken nenabídne atypické okno, u kterého si není jistý, že může spolehlivě sloužit. Pokud výrobce jasně deklaruje, že požadované atypické okno není možné spolehlivě vyrobit, zákazník by to měl respektovat a zvolit jiné řešení např. jiný materiál.

 

Oblouková atypická okna se vyrábějí ohýbáním plastového profilu za tepla. Zákazník by měl být vždy informován, zda je daný profilový systém možné ohnout na rádius, který požaduje, aniž by byl profil poškozen. Rozdíly v možnostech ohnutí profilu jsou dány také požadavkem na barevnost. Bílá oblouková atypická okna je vždy jednodušší vyrobit. Pokud má být profil potažen barevnou fólií, například na oblíbené dřevodekory, je třeba zaručit, že fólie nebude poškozena a okno bude mít bezvadný vzhled. Pokud tedy potřebujete úzká oblouková okénka, zbystřete, může se stát, že z vybraného profilového systému, např. s větší stavební hloubkou, nepůjdou spolehlivě vyrobit.

Dřevo poskytuje větší možnosti pro atypická okna 

Dřevěné eurohranoly dávají výrobě atypických oken větší možnosti. I zde jsou samozřejmě omezení. Pokud jde o něco velmi nestandardního a výrobce nemá jistotu, že lze okno vyrobit a dá mu požadovanou funkčnost, měl by na to zákazníka upozornit. Dřevo umožňuje vyrábět i například malá kruhová okénka, úzká oblouková okénka či atypická okna obdélníkového tvaru nahoře s asymetrickým obloukem.

Rohová atypická okna

Velmi zajímavým řešením jsou rohová atypická okna. Možnosti jsou dány variantami tzv. rohových spojů, tedy zda se jedná o pravoúhlá okna či jiný úhel. V případě rohových atypických oken je třeba vždy konzultovat vybranou variantu okna se statikem. V krajním případě může dojít k porušení stavby, a to zejména tam, kde je požadován spoj zasklení bez vloženého rohového spoje. 

 

Rohová atypická okna jsou velmi zajímavým a výrazným prvkem domu, ale je třeba jim věnovat odpovídající pozornost, a to nejenom z hlediska realizace. Mohou totiž vytvářet tzv. „studené kouty“ náchylné k rosení, na to je třeba myslet již v projektu a do těchto míst naplánovat výkonnější topení.

Pozor na funkčnost atypických oken a doplňky

Dalším úskalím je funkčnost atypických oken, která je dána použitým kováním. Vždy je třeba se informovat, zda je možné u šikmých či obloukových oken zajistit například mikroventilaci, zda bude atypické okno jen sklopné či otvíravé nebo bude kombinovat obě funkce. „Zákazníci si často doslova vysní své ideální řešení, ale ne vše je možné,“ říká technický manažer VEKRA J. Korbelář a dodává, „musíme je pak tak říkajíc krotit, protože jim musíme také dlouhodobě zaručit, že okno bude fungovat.“

Budete-li řešit atypická okna, pamatujte na to, poradit se s odborníky, jedině tak si ušetříte případné zklamání.

Autor: Vekra oknaNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N