Konferenční stolek je srdcem obývacího pokoje – po jakém toužíte vy?
V podstatě by se dal konferenční stolek zařadit mezi malý nábytek. Avšak jeho úkol v našem obydlí je tak zásadní, že to neděláme. I když je menší než jídelní stůl, je konferenční stolek důležitým a plnohodnotným členem naší domácnosti. Vždyť se kolem něj rodina schází častěji než kolem velkého stolu. Jak by měl vypadat ten váš?
Právě konferenční stolek je kusem nábytku, u kterého se můžete odvázat. Nemusí být součástí velké sedací soupravy, jak tomu bylo kdysi. Dnes je konferenční stolek solitér s duší, který mnohdy vypovídá o svém majiteli více než zbytek bytu. Nábytek třeba podědíte, nemáte na to, měnit jej hned v celém bytě, investovat ale do stolku podle svých představ máte možnost vždy.
Potřebujete stolek do obýváku? Zkuste na to jít DIY
Právě konferenční stolky jsou dnes často DIY. Děláme si je z palet, ze starých trámů, dokonce z pneumatik či betonových tvárnic. Čím více nám je blízký individualismus, tím spíš se do něčeho podobného pouštíme. Konferenční stolek lze udělat ze staré moučnice po pra-pra-prababičce, ze starého dílenského vozíku, který vyhandlujete na skládce nebo ve staré továrně, ale i z masivního kusu kmene či z kořenice. Zatímco v obchodě byste za podobný kus nábytku platili desetitisíce, když zkusíte jít po zdroji, vyjde vás to na pár stovek. To do nich počítám již i nějaký ten štětec, lak nebo smirkový papír.
Praktické nápady pro konferenční stolky
Ať se pouštíte do vlastní nábytkové tvorby, nebo hledáte hezký kousek mezi hotovým nábytkem, mám pro vás pár tipů, které vám konferenční stolek pomohou vybrat.
Není to o tom, co stolek mít musí, ale o tom, co je na stolku praktické.
Velice praktické jsou dnes „rostoucí“ konferenční stolky. Díky vestavěnému mechanismu je lze snadno zvednou. Pak si je snadno přitáhnete k sedačce a pracujete na nich třeba na počítači. Nebo se pohodlně najíte. Důležité však je, aby byl tento mechanismus skutečně pevný a bezpečně zajistitelný. Rozbitý notebook totiž není nic příjemného a už vůbec ne levného.
Praktické jsou také sady stolků. Nejlépe takové, které se dají zasunovat jeden do druhého. Obvykle bývají trojité nebo dvojité. Když potřebujete místo v místnosti – máte ho mít. Stačí stolky složit. Když se vám hodí více prostoru pro stolování, stačí je zas rozložit. Často se používají jako odkládací stolečky.
Zásuvky a poličky na stolku se vždy hodí. Ukryjí dálkové ovladače, rozečtenou knihu i časopis, ale třeba i deku, pokud je stolek masivnější a zásuvka větší.
Praktická je také sundavací vrchní část stolku, která slouží jako tác. Snadno přinesete kávu, čaj, něco malého na zub. A snadno vše pak opět sklidíte.
A jaké konferenční stolky nejsou moc dobrým nápadem?
Některé stolky jsou tak masivní, navíc bez posuvných koleček, že kam je jednou položíte, tam musí zůstat. To není zrovna praktické.
Vhodné nejsou ani stolky, které jsou spíše taburety – s koženým nebo jinak čalouněným povrchem.
Má váš stolek úložný prostor – skvělé, ale jen pokud do něj nezateče vše, co na něm vylijete. A k nehodám přece dochází neustále.
Nepraktickým je i příliš vysoký, nebo naopak příliš nízký konferenční stolek.
No a nakonec materiál – často se za nepraktické považuje sklo. Ale to je škoda? Že se snadno „upatlá“? No stejně snadno se i očistí. Horší jsou méně kvalitní dřevěné povrchové úpravy, na kterých zůstane kroužek od skleničky s červeným vínem, od borůvkového koláče, nebo dokonce od skleničky slivovice.
Autor: InHaus.cz