Cohousing je nejen společné bydlení

Cohousing se k nám dostal ze severních zemí, především Švédska. Je to způsob života, styl bydlení a postoj k hodnotám společnosti. Základem celé filozofie je soužití jedinců nebo rodin ve společném domě nebo ve společné komunitě. Lidé, kteří takto žijí, se často zaměřují na ekologické pěstování plodin, snaží se být co nejméně závislí na různých vnějších zdrojích, tedy především na supermarketech, institucích a komerčních subjektech.

Společná obec

První možností, jak jsme již naznačili, je bydlení ve společné obci nebo komunitě. Zde je charakteristické především sdílení některých kulturně společenských zařízení, spoluobčané také přispívají do společného rozpočtu, který je ovšem nezávislý na právní jednotce jako je město nebo vesnice. Hovoříme o uzavřené komunitě, která spolupracuje v mnoha aspektech života a stává se jediným fungujícím organismem. To samozřejmě neznamená, že by se jednalo o anarchii, naopak zúčastnění spolupracují mezi sebou a také dodržují všechny obecné právní předpisy a zákony.

Společný dům

Druhá možnost je již trochu více o soukromí. Jednotlivé osoby nebo rovnou celé rodiny žijí společně v určitém objektu. Někdy se může jednat o rozdělení do bytů, ale v jiných případech spolu rodiny sdílí společný prostor. Doslova spolu jí, spí a jsou v neustálém privátním kontaktu. Vytvoří postupně jednu velkou rodinu. Jak jistě uznáte, je velmi podstatné pěstovat vnitřní vztahy a patřit mezi tolerantní jedince. Jinak to půjde jen velmi těžko, může se vám stát, že vás komunita vykáže.

Společné domy jsou velmi často spojené také se společným hospodářstvím a snahou získat co největší nezávislost na okolí. Ti, jenž propadli způsobu života, kterému se říká cohousing, již nejsou výjimkou ani v našich luzích a hájích. Většinou jsou to lidé, kteří se snaží něco ve svém životě změnit, utéct z rušných měst.

Ekologický aspekt

Prvotní je snaha o ekologičnost a budování vzájemných vztahů, ale nezapomínejme ani na finance. I ty hrají velice významnou roli. Účastníci cohousingu totiž velmi výrazně ušetří za energii, jídlo, ale také třeba oblečení. Není to ale jen společné bydlení za účelem úspory. Je to nový styl života, kterému možná přijdete na chuť i Vy, jen to chce trochu odvahy. 

Vlastní komunita?

Abyste se stali členy některé takové komunity, postačí ji kontaktovat, je ale otázkou, budete-li přijati s otevřenou náručí. Anebo rovnou vytvořte komunitu vlastní, vyzkoušejte moderní styl života podle seveřanů, který je nechybně progresivním stylem budoucnosti. 

Pokud znáte nebo dokonce vlastníte postarší dům velkých rozměrů, ale ve špatné kondici, spojte nejprve síly s dalšími přáteli a postavte si vlastní kvalitní bydlení. No a pak už se můžete stěhovat Vy s rodinou i další spolubydlící. Cohousing je zásadní životní změna, určitě ale ne krok zpět

Foto1: Schemata Workshop

Foto2: www.theage.com.au 

Autor: Martin DoleželNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N