Ideální doba k zařizování dětského pokoje právě přichází
Pokud chcete pokoj vašich nejmenších od základu změnit, prázdniny vám k tomu dají příležitost. Pošlete je třeba na dětský tábor nebo s babičkou na chalupu a můžete nerušeně pracovat. Barva v teplém počasí dobře schne a nový design zhodnotíte i večer v přirozeném světle.
Najděte kompromis
Nejedná-li se o nemluvně, neměli byste být tím jediným, kdo rozhoduje o tom, jak bude pokoj vašich ratolestí vypadat. Pokoj dítěte je jeho komfortní zóna, v níž se chce obklopit tím, co má rádo, ať už se jedná o oblíbené barvy, či pohádkové postavy. Pokud jste si naprosto jisti, že víte, co by vaše dítko potěšilo, klidně mu připravte překvapení a nechte ho vrátit se po prázdninách do nového. V opačném případě vyzvídejte a dovolte mu, aby se na zařizování svého království podílelo. Samozřejmě jsou věci, které zůstanou jen na vás: hledisko praktické a bezpečnostní.
Pořiďte patrovou postel
Dávno neplatí, že dětské patrové postele jsou nouzovým řešením pro sourozence. Můžete s jejich pomocí kouzlit s prostorem i v dětském pokoji jedináčka. Útulné místečko, které tím vznikne, se snadno stane jeho hracím koutkem, vyrábí se také modely s vestavěnými policemi a zásuvkami nebo psacím stolem. Děti budou nadšené ze spaní ve výšce i vy ušetříte spoustu prostoru. Samozřejmě stále seženete klasické patrové postele se dvěma lůžky, a dokonce i varianty s přistýlkou navíc, na níž můžou občas přespat kamarádi. Bojíte se žebříku? Pořiďte dětskou postel s pohodlnějším přístupem po schůdkách.
Měňte maličkosti
Ne každý si může dovolit pořizovat nový nábytek, kdykoliv nejmladší člen rodiny trochu povyroste a změní se mu vkus. Proto doporučujeme pořizovat spíše neutrální velké kusy vybavení a vyřádit se na detailech: lampičky, polštářky, nálepky na stěnu, koberečky, beanbag, veselé povlečení – to všechno místnost krásně oživí. Váš teenager si pak nebude stěžovat, že má ještě pořád sytě růžou skříň. Kdo nemá hluboko do kapsy, může dětem splnit i odvážnější fantazie. Copak jste si kdysi sami nepřáli dětskou postel ve tvaru auta, hradu nebo pirátské bárky? Máte-li k dispozici dostatek prostoru, uprostřed místnosti by mohla klidně viset houpačka. A s prolézačkami na stěnách se pokoj stane i hřištěm.
Rozdělte prostor na zóny
Podle odborníků by měl být dětský pokoj rozdělen na tři funkční zóny, herní, studijní a odpočinkovou. Jejich poměr se mění s věkem dítěte. Nejvíce místa zprvu zabírá herní zóna, v níž nesmí chybět teplý a měkký koberec ani úložné místo na hračky. Studijní zónu s psacím stolem, židlí a přehlednými poličkami upotřebí děti od školkového věku, i když si v ní nejdříve budou jen kreslit. Můžete ji vybavit nábytkem, který poroste společně s jeho uživateli, jako je nastavitelná otočná židle nebo posunovací stůl. Relaxační zóna je důležitá v každém věku – v pubertě do ní může patřit krom postele také noční stolek se zrcadlem, případně křeslo na čtení.
Myslete na všechno
Zařizování dětského pokoje rozhodně není jen o designu. Tak například nesmíte zapomenout na světýlko ke čtení, aby si dítě neničilo oči. U batolat je třeba dbát na to, aby nábytek neměl ostré hrany, o něž by se mohla zranit. V každé fázi je třeba dostatek úložného prostoru. Postýlka by neměla stát přímo u okna v průvanu. Je třeba myslet na to, že malé děti stráví většinu času na zemi, která tím pádem nesmí být chladná. Jde vám z toho hlava kolem? A to jste ještě určitě nepomysleli na to, kam umístit postel pro děti z hlediska feng shui.
Nepoužívejte starý nábytek
Co si budeme povídat, děti občas věci zničí, pomalují či jinak znehodnotí. Zdálo by se proto lákavé odložit do jejich pokoje starší nábytek, který sami nevyužijete. Děti jsou na to ale citlivé! Navíc nebude odpovídat ani po ergonomické a bezpečnostní stránce. Pořídit hezký a kvalitní nábytek už dnes nemusí být finančně náročné, budete-li hledat ve specializovaných internetových obchodech, jakým je například Daka.cz.
Autor: InHaus.cz