Jak na barvy v interiéru
Řešíte otázky týkající se vzhledu vašeho interiéru, ať je to ložnice nebo dětský pokoj? Potřebujete zvětšit nebo zútulnit nějakou část vašeho bydlení?
Při zařizování interiéru se lidé většinou zabývají barevností více než stylem nebo designem nábytku. Jsou barvy opravdu tak důležité pro vytvoření harmonického prostředí? Působí také na naši psychiku?
Ano, barvy jsou velmi důležité při vytváření interiéru a není to opravdu jen otázka osobního vkusu.
S barvou se dá kouzlit, opticky zmenšovat, zvětšovat, prodlužovat, mohou uklidňovat či vzbudit dynamiku nebo podporovat kreativitu.
Než začnete vybírat ve vzorníku více než 12 000 barev, pastelů a odstínů zamyslete se nad několika body:
- Pro koho barvu vybírám?
- Co se bude v interiéru odehrávat?
- Co chci s interiérem dosáhnout?
- Co má barva způsobit?
Trochu základů ze světa barev
Kdosi dávno vytvořit barevný kruh s 12 barvami, v nichž jsou barvy základní, sekundární a terciální. Kruh nejen, že pomáhá rozpoznat jak vzniknout barvy, ale také jaká barevná kombinace vyvolává kontrast či harmonii. Podob kruhu je mnoho, ale princip je pořád stejný.
Například barvy naproti sobě vytváření největší kontrast. Barvy vedle sebe zase největší harmonii.
Mimo tento kruh jsou tu také barvy, kterým se říká neutrální. Do této skupiny patří bílá, černá a šedá. Bílá ostatní barvy zesvětlí, černá naopak, šedá barvu vůbec nezmění. Na internetu naleznete online nástroje pro výběr barev. Používají je především webdesignéři. Např: paletton.com nebo Color-calculator.
Při výběru barev se držte několika pravidel:
1. Méně znamená více.
2. Výrazné barvy jsou efektní na první pohled, ale dlouhodobě pestrost znepokojuje, dráždí. Zvláště dětské pokoje by měly zklidňovat, umožnit soustředění na hru a úkoly.
3. Vyberte 1 barvu hlavní a 2 doplňkové.
4. Pozor na osvětlení v místnosti, zdali je v místnosti přirozené světlo nebo jen umělé. Každé světlo mění jinak danou barvu.
5. Barva by měla korespondovat styl pro celý interiér, včetně doplňků a samozřejmě podlahy.
6. Barva vypadá tmavší na stěně, kde jsou okna
7. Nebojte se sytých barev, na velké ploše vypadají světlejší.
8. Bude-li vymalován strop stejnou barvou jako stěny, prostor bude kompaktnější a útulnější.
Kam se, která barva hodí? To je velmi těžká otázka. Důležité je však opravdu pracovat vždy s konkrétním interiérem a osobou, které v dané místnosti bude trávit nejvíce času a samozřejmě je nutné přihlédnout na skutečnost, jaká ta osoba je a co v dané místnosti dělá.
Příklad práce s barvami v dětském pokoji
Pokojíček pro holčičku - 2 roky, malý ďáblík, v rodině očekávají miminko, nevědí pohlaví. Klient nechce růžovou. Prostor kolem 20m2, zkosená okna. V pokoji se bude převážně spát, do budoucna to bude herna. V tomto věku si děti hrají většinou v blízkosti maminky.
Moje volba je fialovo-oranžovo-zelená kombinace.
Fialová nastoluje v prostoru klid a inspiraci.
Oranžová pracuje s optimismem, veselostí, podporuje intelekt.
Zelená barva je uklidňující, působí na zrak a nervovou soustavu.
Tyto 3 barvy jak vidíte, jsou v kruhy rovnoměrně rozložené, tudíž v prostoru nastolují harmonii.
Fialová a oranžová barva je aplikována na stěnách, zelená v dekoracích.
Strop je hodně komplikovaný se zkosenými částmi. Zvolila jsem stejnou barva na stěnu i zkosení, zkosení je však v pastelu dané barvy, aby nevznikl kontrast mezi barevnou stěnou a bílou zkosenou částí. Kontrastem bychom na zkosení pouze upozornili.
Gabriela Nováková, Designérka www.gadesign.cz
Autor: Gadesign
