Ergonomie a účelnost by měla vládnou i domácí pracovně
Tak, jako se proměňuje svět kolem nás, proměňují se i naše potřeby týkající se bydlení. To, co bylo dříve spíše výstřelkem ve velkých domech či bytech, je dnes stále běžnější. Do našich domovů tak „vtrhly“ šatny, technické místnosti a také domácí pracovny.
Ať už pracujete z domova trvale nebo jen jeden či dva dny v týdnu, musí vaše domácí pracovna či pracovní kout být prostorem, v němž najdete vše, co potřebujete, včetně dostatečné dávky klidu. Mělo by jít o místnost blíže vchodu a zároveň co nejdále od ložnice a dětského pokoje, aby případní klienti či spolupracovníci nemuseli procházet soukromou částí domu. Velikost není zas až tak podstatná – tedy pokud se vejdou alespoň stůl, židle a úložné prostory, důležitější je okno, aby byl prostor dostatečně prosvětlený. Máte takovou místnost? Hurá! Tak se můžete směle pustit do jejího zařizování.
Lidé, kteří pracují výhradně z domu, ale i ti, co pracovnu využívají jen pro občasný home office či práci přes čas, tráví na pracovní židli spoustu času. V zájmu svého vlastního zdraví by proto měli volit kvalitní sezení. Při výběru myslete na to, že anatomicky tvarovaný sedák by měl mít zaoblený okraj pro pohodlné sezení bez tlaku na spodní část stehen a že opěrák zad by je měl podepírat po celé jejich délce.
Určitě nesáhnete vedle, když zvolíte některou z pracovních židlí od značky Herman Miller. A nemusí jít jen o ikonickou Aeron Chair. Skvělé ergonomické vlastnosti nabízí i ostatní modely jako Embody, Mirra, Sayl či Setu. Díky stavitelnosti všech prvků a prodyšným materiálům vám poskytnou dokonalou oporu pro dlouhodobou práci.
Druhou nezbytností je stabilní kancelářský stůl s dostatečně velkou pracovní plochou. Měl by být umístěný blízko okna ale přitom tak, aby vám sluneční světlo nesvítilo do očí ani nedopadalo na monitor. Ideální je výškově stavitelný stůl, tzv. sit/stand, který díky jednoduchému mechanismu umožňuje změnu výšky pracovní plochy jediným pohybem. Můžete tak střídat polohu vsedě a vestoje, což je zdravé pro páteř. Změny polohy také napomáhají soustředění.
Drobné nezbytnosti
Kromě hlavního stropního osvětlovacího tělesa se neobejdete bez stolní lampy. Ta musí být dostatečně výkonná, ale zároveň by neměla zabírat příliš místa. Dbejte na to, aby měla výškově stavitelné rameno, aby její světlo bylo rozptýlené, což je příjemnější pro oči, a aby neoslňovala. Máte-li na stole nedostatek místa, můžete použít také ramena na monitory FLO případně držáky na notebooku Lapjack,“ dodává Jan Bastař.
Zdroj: komunikační agentura SETEVA
Autor: InHaus.cz