Jak postavit krb - využijte rady od profíka
Krby jsou dnes velkým hitem mnoha rodinných domů. Pokud i vy po jednom takovém toužíte, bude se vám hodit náš návod, jak postavit krb. Pokud máte představu, pomůcky i materiál, stejně jako odhodlání, můžeme se pustit do díla. Zaměříme se na aktuálně nejmodernější řešení, které je spojeno s umístěním koupené krbové vložky.
Důležitý je přívod, ale i odvod vzduchu
A co v první řadě nezapomenout, to je proudění vzduchu. Pamatujte na to, že krb potřebuje odvádět zplodiny a kouř, a tak je logicky třeba volit takové místo, kde ho můžete napojit na komín. Zapomínat ale nesmíte ani na přívod vzduchu. V mnoha dokonale utěsněných interiérech je třeba tento fakt řešit například trubkou, kterou si krb v případě potřeby sám nasaje vzduch, který potřebuje.
Začínáme izolací
Místo máme vybráno a tak je možné začít s izolací. A to zadní stěny samotného krbu. Důležité je, že mluvíme v rámci dalších prací o nosné stěně, na které bude krb umístěn. Zadní stěna krbu tedy musí být dokonale odizolována, k čemuž pomohou dnes na trh klasicky dodávané specielní desky, označované například jako Grenaisol nebo Silca. Ty je ideální na nosnou stěnu přilepit kvalitním lepidlem.
Připravte komínovou trubku
V rámci izolačních vrstev se postupně přiblížíte k místu, kde bude třeba vytvořit napojení na komín. Je proto třeba v desce nejenom vyříznout požadovaný tvar, ale je třeba na komínovou rouru připojit i druhou, která už povede k samotnému krbu. Tedy ke krbové vložce, pokud máme být přesní. Může se zatím jednat o rouru spíše provizorní, jelikož později bude vyměněna za plnohodnotné řešení.
Instalace krbové vložky
Návod, jak postavit krb se přesouvá do své nejdůležitější fáze. A to usazení krbové vložky. Ve spodní části je dobré použít klasický Ytong, a to ideálně v takové výšce, ve které je třeba krbovou vložku usadit. Na tento podklad je třeba použít izolační desku z žáruvzdorného betonu a teprve na ni přijde samotná krbová vložka.
Pokud si chcete práci ulehčit, pamatujte na to, že existují i různé stojany na krbové vložky. Nepotřebujete tak další materiál a zároveň máte jistotu, že stoprocentně plníte i veškeré bezpečností normy a předpisy. Dále už krbovou vložku jenom klasicky napojíte na komín, stejně jako nezapomeňte na napojení trubky určené pro přívod čerstvého vzduchu.
Obložení krbové vložky
Hlavní část práce je za vámi. Nyní pokračujete v obkládání, a to opět pomocí desek, které byly používány na zadní stěnu. Těmi obložíte celou plochu krbové vložky. Je na vás, zda výška obložení bude končit jenom několik centimetrů nad obvodem z komína, nebo vše vyvedete až ke stropu. Druhé řešení je sice pracnější, ale vypadá o mnoho lépe.
Instalace krbového rámečku a povrchová úprava
Stavbu krbu máte téměř za sebou. Posledním krokem je zajistit, aby krb skvěle vypadal. Proto je třeba instalovat krbový rámeček, který celému řešení dodá unikátní vzhled. I ten doporučujeme nalepit, což je postup, který doporučují i odborníci.
Následuje už jenom povrchová úprava hotového krbu. Na jednotlivé izolační desky doporučujeme nanést univerzální maltu, a následně i kamnářskou perlinku. Možné je použít také hliníkové rohy, díky čemuž zajistíte hlavně větší odolnost celé konstrukce ve chvíli, kdy by mohlo jakoukoliv manipulací v blízkosti hrozit poškození – třeba když nesete dřevo. Tímto je návod, jak postavit krb, u konce.
Výběr variant je více než velký
Jelikož se náš postup týkal oblíbených krbových vložek, je třeba říci, že současný sortiment nabídne velké množství jednotlivých variant, a to s ohledem jak na samotný design, tak například i jejich velikost. Máte tak jistoty spojené s tím, že výsledný vzhled a velikost krbu lze celkem jednoduše přizpůsobit všem vašim potřebám a požadavkům.
Nejste si jistí s instalací? Potřebujete odbornou radu? Využijte možnost nezávazné konzultace od týmu profesionálů LEVNEKRBY.cz.
Autor: InHaus.cz