Porovnání digestoří
Co je pro mě důležité? Jsem rád v kuchyni s dalšími lidmi (děti, manželka), jednak mi pomohou a jednak si s nimi mohu povídat. Takže prvním kritériem je hluk. Myšleno hlasitost ventilátoru na různé stupně a případné další zvuky, jako např. rezonování plechových částí apod.
Dalším kritériem jsem zvolil účinnost. Ano, je to fakt důležité, protože máme otevřenou kuchyň spojenou s jídelnou a obývacím pokojem a nestojím o to, aby v začátcích přípravy jídla (např. při smažení cibule) se ostatním nesla zpráva: „Co je to za smrad?“ Jen ať pěkně voní hotové jídlo na talíři…
V neposlední řadě je pro mě důležité, aby se digestoř dobře (a levně) udržovala a zároveň aby provoz byl ekonomický.
Na závěr jsem si nechal subjektivní otázku designu. Mám ji ale spojenu s neméně důležitou oblastí, a to s ergonomií, a to jak z pohledu ovládání, tak z pohledu místa.
Záměrně nezařazuji úhel pohledu pátý, jistě podstatný, tedy cenu, ale vzhledem k množství výrobců je to nemožné porovnávat. Samozřejmě stále víceméně platí, že dražší modely disponují méně hlučnými motory.
Zkoumání reality
Navštívil jsem studio HVT interiéry, které se na svém webu pyšní tím, že vystavují různé druhy digestoří, mají je zapojené a pod nimi varné desky s možností vyzkoušet si, jak co funguje. Rozdělení digestoří je komplikované, pro zjednodušení jsem se rozhodl porovnávat digestoře komínové (ostrůvkové) na straně jedné, vestavěné a nástěnné na straně druhé a digestoře v rovině pracovní desky na straně třetí. Filtrační digestoře jsem do svého testu nezařadil.
Oblast první: hluk
Digestoře vestavěné v horních skříňkách jsou relativně tiché. Digestoře samostatně existující mi přišly hlučnější, digestoře BORA, které jsou v pracovní desce a motor je ve spodní skříňce jsou jednoznačně nejtišší.
Oblast druhá: účinnost
Aby horní digestoř byla účinná, musí být ideálně o něco větší než varná deska. To v případě vestavěných digestoří bývá obtížně, samostatně zavěšené digestoře to zvládnou, působí však velmi dominantně. Jak je to s účinností BORY? Dokud jsem neviděl, nevěřil jsem. Tato digestoř pachy z vaření vůbec odsává přímo z hrnce nebo pánve. Proudění vzduchu, které odsávací štěrbina vyvolává, je silnější než stoupající pára. Další bod pro tuto novinku.
Co provozní náklady? Čištění?
V tomto ohledu jsou na tom všechny digestoře podobně, většina těch lepších kousků umí funkci „filtr lze mýt v myčce“ a motory jsou co do příkonu srovnatelné.
Rozhodne tedy: Design a ergonomie
Co jsem původně spojil, to zase na chvíli rozdělím. Design: zavěšená digestoř umí být parádní, dominantní. BORA design v podstatě nemá. Je to štěrbina, kterou lze navíc zakrýt. Ale tím pádem nepřekáží nad hlavou, neruší, umožňuje volný výhled.
A druhá část, ergonomie? Nu, o svou digestoř se, znáte to, několikrát týdně klepnu do hlavy. A ovládání? Neshledal jsem žádné velké rozdíly.
Suma sumárum
Po této několikahodinové akci, kdy jsem pod různé digestoře stavěl vařící vodu, zkoušel různé stupně výkonu, míchal vařečkou vodu, zapínal a vypínal přístroje a měřil hladinu hluku jsem překvapen: Ač jsem původně nevěřil, rakousko-německá technologie BORA je jednoznačně nejúčinnější, nejtišší a vůbec nepřekáží. Ptal jsem se na závěr návštěvy i na cenu a zjistil, že to není tak mnoho, abych o tom neuvažoval, protože mě to vážně dostalo!
Autor: HVT interiery