Jak efektivně vytápět v pasivním domě?

Pasivních domů je u nás stále více a je to dobře. Tyto nízkoenergetické a ekologické domy jsou budoucnost. Pasivní domy mají velmi kvalitní tepelnou ochranu a vytápění tak není nijak složité a už vůbec ne drahé. Jak je to s vytápěním? Pokračujte ve čtení.

Musí se vůbec v pasivních domech topit?

Ano, ačkoliv je vše důmyslně promyšlené, v České republice panuje takové klima, že se ani u pasivních domů topení nevyhnete, ale jedná se pouze o 15 - 20 dní ročně. To už není tak strašné. V létě zase není potřeba klimatizace, protože pasivní domy se nepřehřívají.

Vyřešte vytápění a větrání už v návrhu

Stejně jako máte jasno o tom, že chcete pasivní dům, musíte mít jasno i o způsobu vytápění a větrání. Jelikož se jedná o ekologický dům, berte v potaz ekologii i při výběru vytápění. Myslete na ekologický přínos jak u materiálu tak energetice. Doporučujeme recyklované materiály a obnovitelné zdroje energie.

Faktory, které mají na vytápění vliv

Při realizaci návrhu celého systému vytápění sehrává roli několik faktorů. Jedním z nejdůležitějších je typ domu. Konkrétně jeho velikost a dispozice. Podstatná je orientace domu a jeho kompaktnost.

V neposlední řadě musíme zmínit zkušenosti architekta, který pasivní dům navrhuje a také zkušenosti a znalosti specialisty na vytápění a vzduchotechniku, jehož práce je pro správné fungování pasivního domu klíčová.

Víte, co je rekuperace?

Pasivní domy pracují na jednom z hlavních principů, a to levně získat a udržet teplo v domě. Cílem je tak zabránit nekontrolovatelnému úniku tepla z domu pryč. Výrazný vliv na to má tepelná izolace a rekuperace.

Rekuperace v pasivním domě zajišťuje předání tepla mezi vzduchem odváděným z domu pryč a vzduchem, který do domu přichází. Díky této výměně se v interiéru prakticky nemění teplota a v domě je i v zimních měsících stálá teplota 16 °C. 

Proto jsou tak pasivní domy nenáročné na vytápění, v období kdy vám 16 °C nebude stačit, tak si přitopíte na požadovanou teplotu. Rekuperace se využívá také na ochlazení místnosti, kdy jsou součástí rekuperační jednotky také chladicí jednotky.

Jaká jsou řešení vytápění pasivních domů?

v Současné době je celá řada možností jak získat energii, ale ne všechny se hodí pro pasivní domy. Například elektrická energie nemůže být jediným zdrojem, protože má nevhodný  faktor energetické proměny a dům by nesplňoval předpis pro PENB.

Méně vhodná je také energie ze slunce. Solární energie patří sice k levným zdrojům, ale v České republice je v zimě málo slunečních dní a je potřeba vysoká spotřeba tepla. Naopak v létě by bylo, kvůli velkému množství slunečních dní energie příliš.

Naopak velmi vhodné jsou tepelná čerpadla. Stačí menší tepelné čerpadlo s nižšími provozními náklady. Jejich předností je využití zvýhodněného tarifu u pro provoz ostatních domácích spotřebičů.

Tepelné čerpadlo pracuje se zbytkovým teplem od rekuperační jednotky a díky tomu se náklady na spotřebu energií výrazně snižují. Bezesporu je výhodou tepelného čerpadla také absence komína a také není potřeba žádné palivo.

Zkuste to s biomasou

Na začátek, biomasa je rostlinné palivo (piliny, sláma, kůra), které je lisované do pelet nebo briket. Jedná se o obnovitelný zdroj s nízkou zátěží pro životní prostředí. Ve vztahu k pasivnímu domu je ideální jako palivo pro malá krbová kamínka na pelety nebo brikety.

 

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N