Dobré světlo do dětského pokoje i školy
Letos podle odhadů MŠMT ČR nastoupilo do prvních tříd přes 150 tisíc prvňáčků. Novou zkušenost v podobě pravidelné docházky do mateřské školy zažívají také tisícovky dětí v předškolním věku. Řada rodičů si tak láme hlavu, jak upravit dětský pokoj, aby vyhovoval jejich ratolestem nejen při hře, ale také při kreslení, čtení nebo psaní domácích úkolů. Velkou pozornost by měli věnovat zejména volbě osvětlení, jeho kvalita významně ovlivňuje dětský zrak.
Při navrhování dětského pokoje je třeba podle odborníků zvážit především věk jeho „obyvatel“ a jejich měnící se potřeby. Podoba pokoje se tak průběžně mění s dítětem. Zatímco těm nejmenším stačí malý stolek, školáci již potřebují pracovní stůl nejlépe u okna a osvícený ještě stolní lampou. Naopak dospívající upřednostňují pro školní přípravu i zábavu počítač, který je lepší umístit do rohu pokoje tak, aby se denní světlo neodráželo v monitoru.
EXX osvetlení dětského pokoje
Základem je světlo
„Při navrhování dětských pokojů si konkrétní místo musím pečlivě prohlédnout a popovídat si s rodiči. Z celého domu je právě v této místnosti nejdůležitější dopadající denní světlo. Přirozené světlo pak doplňujeme efektovým osvětlením, kterým můžeme navíc i měnit atmosféru v pokoji, například ztlumené světlo navodí uklidňující náladu před spaním. Obecně platí, že čím více světelných zdrojů a světelných soustav použijeme, tím lépe,“ vysvětluje Ondřej Karpianus, interiérový designér ze společnosti EXX, která se dlouhodobě zabývá navrhováním bytového osvětlení. Současné trendy upouští od jednoho centrálního světla jako hlavního světelného zdroje v pokoji. Zajímavé řešení pro menší děti nabízí stropní lampy v podobě různobarevných skleněných balonků. Lze je najednou rozsvítit jedním vypínačem, avšak stmívat můžeme postupně jednotlivé balonky a tak měnit intenzitu světla. Možnost tlumení světla v dětském pokoji ocení rodiče např. při klidových večerních aktivitách s dětmi.
EXX osvetlení dětského pokoje
Kvalitní osvětlení musí mít školáci i předškoláci
Volba vybavení a osvětlení dětského pokoje sice nepodléhá zákonným normám, ale pro kvalitní výsledek je lepší se poradit s odborníky. V případě škol a jiných vzdělávacích zařízení s pobytem dětí je situace jiná: zde jsou světelné podmínky dány normami a schvalovány příslušnými úřady. Velký důraz se klade na přirozené denní světlo, například herny projektanti směřují na východ. Zajímavý příklad spojení moderního osvětlení a netradičního interiéru nabízí od letošního září Mateřská škola Pramínek v Teplicích nad Bečvou. Cílem náročné rekonstrukce bylo celkově zdvojnásobit kapacitu a všechny místnosti upravit bezbariérově. Pro zvýšení kapacity změnili odborníci dispozici všech prostor a to včetně sklepů, které proměnili v prostorné šatny a jídelnu. „Osvětlení bylo zásadním bodem našeho návrhu. Vybírali jsme je pečlivě tak, aby odpovídalo vybavení tříd a celkově vyhovovalo jak esteticky, tak funkčně. Světla například mají hladké povrchy, aby se v nich nedržel prach,“ doplňuje detaily designér Ondřej Karpianus, který navrhoval proměnu interiéru školky. Vybavení a barevné řešení tříd je tematicky spojeno s názvy tříd. V tzv. „Lesní třídě“ najdete jako originální prvek skutečný strom a „Badatelně“ dominuje prolézačka ve tvaru velké námořní lodě. V každé třídě vzniklo multifunkční pódium, které v sobě navíc skrývá prostor pro uložení lůžek.
zdroj: 4INFO.CZ
foto: Společnost EXX s.r.o.
Autor: InHaus.cz