Zatravňovací dlažba na dvorek či zahradu

Potřebujete vybudovat příjezdovou cestu na pozemek, zpevnit svah a současně zachovat travnatou zelenou plochu? Řešením je zatravňovací vegetační dlažba.

Příjezdová cesta na pozemek rodinného domu bývá často opomíjena a zanedbávána. Přitom jde o místo prvního kontaktu a vstupu na pozemek. Zatravnění vypadá dobře jen do té doby, než auto trávu ujezdí, a na podzim se dokonce vytvoří nevzhledná bahnitá příjezdová cesta. 

Řešením může být například zámková dlažba. Vytváří však pevnou zastavěnou plochu, která omezuje zeleň. To může být také komplikace na stavebním úřadě. Také cenová náročnost je vyšší. 

Jako ideální řešení se jeví vegetační dlažba, známá také jako zatravňovací dlažba. Ta dokáže díky částečnému zatravnění přirozeně propojit vozovku a zeleň na zahradě. Tvárnice se pokládají na štěrkopískové podloží a umožňují snadný odvod vody. Příjezdová cesta je tak suchá, celoročně zpevněná. Betonové tvárnice mají hrubou strukturu, a tak ani za deště nekloužou a hodí se i do mírných svahů.

Díky drenážní funkci a profilované spodní plochy pomáhají k rychlejšímu odvodnění nadměrně vlhkých pozemků. Zatravňovací dlažbu je možné využít také ke zpevnění svahů s mírným sklonem. Zabraňují tak erozi půdy. Jde o estetické a k přírodě šetrné zpevnění, kde až 40 % tvoří zeleň.

Pokládka není složitá. Zručný kutil ji zvládne sám, i tak je dobré svěřit práci odborné firmě.  Místo zatravnění lze také použít štěrk nebo jiné kamenivo. 

Údržba je snadná. O samotnou dlažbu se starat nemusíme. Stačí jen sekat trávu. V období sucha a většího slunečního svitu se betonové tvárnice často zahřívají, a tak je dobré trávu častěji zavlažovat.

Zatravňovací dlažba není vhodná na frekventované pochozí plochy, kde se předpokládá chůze na podpadcích nebo pohyb zdravotně postižených či starších lidí s berlemi. Nehodí se ani pro kočárky nebo jezdící hračky po děti. 

Zatravňovací dlažba se vyrábí v mnoha variantách. Nejoblíbenější jsou šestiúhelníkové plástve se čtvercovými otvory.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N