O krb se musíte starat s předstihem
Zima v plném proudu a v krbu ne a ne zatopit. Zřejmě jste něco zanedbali a místo příjemného posezení u krbu si lámete hlavu s tím, proč to nehoří.
O krb nebo kamna je třeba se starat. Jak na to?
Krb místnost zútulní, prohřeje sálavým teplem a máloco je tak příjemné a uklidňující, jako pohled do plápolajících plamenů. Není to ale jen tak, kromě vybudování krbu se o něj také musíme řádně starat. Pravidelná údržba jej udržuje funkční a prodlužuje životnost. Jak na to?
Vhodné dřevo je základ
Na čem závisí to, jak často budeme muset krb nebo krbová kamna čistit? Především na kvalitě dřeva, kterým topíme. Musí být co nejtvrdší, bez ošetření chemikáliemi, dostatečně vysušené, s vlhkostí do 20%. Čerstvé dřevo totiž obsahuje až 50% vody a mělo by vysychat 2 roky, jinak dehtuje komín a způsobuje dýmení. Vysychání o něco urychlíte naštípáním na menší kousky. Jaké dřevo je vhodné? Ideálně tvrdé dubové, bukové, habrové nebo dřevo ovocných stromů. Měkké dřeviny jako bříza, lípa nebo topol jsou vhodné spíše na zátop. Jehličnany hoří rychle, mají nižší výhřevnost a uvolněná pryskyřice může ucpávat komín. Nespalujte dřevotřísku ani jiné ošetřené dřevo, uvolňují se škodlivé chemikálie, které pak dýcháme, a snižuje se životnost kamen. Pohodlnou variantou topiva jsou dřevěné brikety.
Nezapomínejte na komín!
Pokud krb musíme čistit podezřele často, mohou být na vině vzduchové ventily nebo nedostatečný odtah komínu. Na čištění komínu a kouřovodů bychom ostatně také neměli zapomínat, jeho odborná revize je pak nutná každoročně ze zákona. Na tuto činnost si ale pozvěte kominíka, nepokoušejte se komín čistit sami. Zanesený komín bývá nejčastější příčinou požárů v topné sezoně, takže zbytečně šetřit se opravdu nevyplácí.
Jak často čistit a jak na to?
Čištění krbu od neshořelých zbytků a popela by mělo probíhat jednou nebo dvakrát týdně. Důležité je provádět to, až když je úplně vychladlý. Frekvence se liší podle intenzity používání, velikosti krbu a objemu nádoby na popel. Nejméně příjemnou činností je pravděpodobně pro každého vybírání popela, protože můžeme nadělat nepořádek. Proto se určitě vplatí pořídit si vysavač na popel, který jej nasaje do plechové nádoby. Kam s popelem? Do popelnice, do kompostu nebo na záhony.
Čištění nejen zevnitř, ale i zvenčí
Jak vyčistit dvířka a vnější povrch krbu nebo krbových kamen aby náš byt nehyzdily? Dají se koupit speciální čističe nebo spreje, poslouží i staré noviny, musíte ale počítat s tím, že na vyčištění vynaložíte určitou námahu a sílu. K čištění kamen nebo krbu zvenčí slouží nejrůznější odmašťovače, pomoci si ale můžeme i teplou vodou s octem a jarem nebo nastrouhaným mýdlem.
Starost o krb je sice určitou prací v domácnosti navíc, ale pokud si ji přivykneme provádět pravidelně a pořídíme si vysavač na popel, ani nám to už nepřijde. Výrazně tím prodloužíme jeho životnost, nehledě na to, že opečovávaný krb je ozdobou pokoje.
Autor: InHaus.cz