Kvalitní spánek při hubnutí nepodceňujte a stejně tak zařízení v ložnici
Stále dokola se snažíte shodit nějaká ta kila, ale pořád se vám to nedaří, ačkoliv si hlídáte jídlo a cvičení také úplně neodbýváte? Možná je na vině nedostatečný spánek. V článku se dozvíte, jak by měl ideální spánek vypadat, a poradíme vám, jak změnit svoje zaběhnuté rituály před ulehnutím a jak si zařídit samotnou ložnici, aby se vám spalo co nejlépe.
Nehubnete? Možná za to může špatný spánek
Také se vám stává, že cvičíte, poctivě si hlídáte, co jíte, a přesto vám váha neukazuje méně? Možná je na vině nedostatečný spánek. Každý trenér vám dnes řekne, že mezi úbytkem hmotnosti a dostatečným spánkem je přímá úměra. Když jste unavení, nevědomky děláte několik věcí, které hubnutí brání. Při únavě snadněji sáhnete po jídle bohatém na cukry a tuky. Nedostatek spánku také narušuje schopnost rozpoznat včas pocit sytosti a přirozeně regulovat energetický příjem.
Při únavě z nedostatečného spánku vám stoupne hladina kortizolu
Při nedostatku spánku se zvyšuje produkce kortizolu (stresového hormonu), který způsobuje nekontrolovatelnou chuť k jídlu. Aby toho nebylo málo, zároveň se navyšuje množství hormonu stimulujícího hlad a klesá hladina leptinu (hormonu odpovědného za pocit sytosti). Méně spánku tak může znamenat vyšší míru stresu a neschopnost kontrolovat, co za den sníte. Částečně mohou v boji proti tomuto problému pomoci čaje na hubnutí. Některé látky v nich obsažené mohou potlačit chuť k jídlu, nebo dokonce zrychlit metabolismus, a tím pádem zlepšit spalování kalorií.
Zařiďte si ložnici, ve které se vám bude spát jako na obláčku
Pro správný spánek je důležité, abyste si vhodně přizpůsobili ložnici. Pokuste se vytvořit relaxační prostředí, kterým podpoříte přípravu na spánek. Do ložnice patří klidné barvy, jako je modrá či zelená, nebo neutrální tóny, které nepůsobí nijak rušivě. I ložnici v bytě v pronájmu si můžete udělat podle svých představ. Vybírejte si přírodní materiály, například dřevo, které vám navodí příjemnou atmosféru ideální na spaní. Pro většinu dospělých je optimálních 7–9 hodin nerušeného spánku.
Hlavně si před spaním nedávejte sklenku alkoholu
Odpočinek dokážou zkvalitnit rituály, jako je čtení knihy, poslech klidné hudby nebo jednoduché cvičení na uvolnění. Před spánkem byste rozhodně neměli konzumovat kofein nebo alkohol. Přestože se může zdát, že někomu sklenka alkoholu pomáhá k lepšímu spánku, ve skutečnosti je tomu naopak. Alkohol sice může způsobit rychlejší usínání kvůli svým sedativním účinkům, na druhou stranu ale narušuje spánkové cykly. Zatímco narůstá povrchový spánek, ten hluboký se radikálně zkracuje. Jednoduše řečeno, s alkoholem v krvi sice usnete rychleji, ale budete spát mnohem hůř.
Máte správnou peřinu a polštář?
Kvalitu spánku ovlivňuje i matrace a polštář. Materiály, jako je paměťová pěna, mohou efektivně rozložit váhu vašeho těla. Vhodný polštář udrží vaši hlavu a krk během spánku ve správné pozici. Nezapomínejte ani na optimální teplotu v místnosti, ložnici se doporučuje vytápět na 18 stupňů. Neméně důležitá je i vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat mezi 40–60 %. Nebude se vám vysušovat sliznice, a tím pádem vás ze spaní nebude budit například kašel nebo škrábání v krku. Samozřejmostí by mělo být také zatemnění a omezení modrého světla těsně před spaním, protože záření z televize nebo mobilního telefonu negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu.
Autor: InHaus.cz