Znáte peletová kamna? Dodají teplo a sluší každému interiéru
Chcete se ve svém obýváku těšit z pohledů na hořící plameny v kamnech? Dřevo není jedinou volbou a možná vás překvapí, kolik výhod přináší moderní kamna na pelety.
Zatímco krby se staví v domech od nepaměti, peletová kamna jsou v Česku záležitostí posledních dvaceti let. Získávají svou popularitu stejně jako automatické kotle na pelety, které se používají jako hlavní zdroj vytápění připojený na topnou soustavu v domě.
Skvělý doplněk k hlavnímu vytápění
Oproti kotli splní kamna na pelety i další úkoly – ideálně slouží jako doplňkový zdroj tepla, například v domech, kde se topí hlavně elektřinou nebo třeba plynem. Během podzimu nebo jara si v kamnech rychle zatopíte, když se venku ochladí nebo když si chcete udělat příjemný večer. Přes zimu je využijete, jakmile teplota venku výrazně klesne.
„Mít doma více zdrojů vytápění je trendem poslední doby, protože tím získáte více nezávislosti na cenách energií,“ připomíná Ing. Jana Stříteská ze společnosti OPOP, která své kotle a kamna vyrábí ve Valašském Meziříčí.
Bez komínu to nepůjde
Kamna ani krb samozřejmě nelze instalovat, pokud nemáte komín. Při projektu nového domu se vyplatí s komínem počítat, i kdybyste ho začali používat až za několik let. Dále je možná také dodatečná montáž (například nerezový komín umístěný na fasádě), ale tato cesta je vždycky složitější. Starší domy mají tu výhodu, že obvykle mají komín, někdy i dokonce více. Moderní peletková kamna tak mohou snadno nahradit již nevyhovující kamna na dřevo.
Zapomeňte na dřevo, zvolte pelety
A proč byste měli dát přednost dřevěným peletám před klasickými poleny dřeva? Těch důvodů je hned několik: Pelety nabízí mnohem jednodušší manipulaci. Jsou sice dražší, ale na druhou stranu se snadno skladují (volně nebo pytlované), mají optimální vlhkost, vysokou výhřevnost a sledovanou kvalitu, kterou dokazuje získaná certifikace.
Oheň v kamnech bez práce
Ale ještě důležitější je, jaký komfort zajišťují automatická peletová kamna. „Rozdíl oproti krbům a kamnům na dřevo je ve využití samočinného provozu a chytrých technologií, vysvětluje Ing. Jana Stříteská z OPOP. „Naše kamna mají řídicí jednotku, která reguluje chod vytápění. Automaticky ovládá přísun pelet na rošt hořáku, a tím udržuje požadovanou teplotu v místnosti,“ dodává.
Žádné přikládání a roztápění, jen teplo a pohoda
Pro majitele kamen na pelety to znamená, že se nemusí téměř o nic starat. Kamna od OPOP mají velký skrytý zásobník na 35 kilogramů paliva. Zapálení ohně probíhá pouhým stiskem tlačítka, které aktivuje zapalovací patronu.
Jakmile zásobník jednoduše naplníte peletami, vydrží kamna topit až 3 dny. Automaticky se spínají podle toho, jaká je reálná a požadované teplota v interiéru. Kamna se ovládají na dotykovém displeji, kde můžete nastavit i denní nebo týdenní rozvrh.
Design podle vašeho vkusu
Kamna se často stávají dominantou obývacího pokoje nebo jídelny, a tak je důležitý každý detail. Například při nákupu peletových kamen od OPOP si můžete vybírat celkem ze 6 variant obkladového kamene, který navíc prodlužuje sálání tepla do místnosti.
Aby se nešpinilo sklo, které umožňuje pohled na oheň, mají kamna speciální systém obtékání vzduchu kolem dvířek. Zároveň během provozu probíhá automatické čištění hořákové misky pomoci ventilátoru.
Nezapomeňte, že i pro kamna na pelety platí povinná bezpečností pravidla, jako je nehořlavá podložka a odstup od hořlavých předmětů.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP
Autor: InHaus.cz