Jaro přišlo a s ním i potřeba řešit kvalitní venkovní stínění
Konečně k nám přišlo dlouho očekávané jaro a s sebou přineslo více slunečních paprsků. Rádi jim vystavujeme naše zimou vybledlé tváře. Začínají však také intenzivně pronikat do našich příbytků a ty dokonce i přehřívat. Už se nám hůře o víkendu lenoší, protože nám sluníčko praží do oken, zvláště když máte okna ložnice směřující na východ. Jak z toho ven? Nejjednodušší je pořídit si venkovní stínění.
Hlavní výhody venkovního stínění
Méně přehřívání příbytku. S přibývajícím denním světlem a intenzitou slunečních paprsků oceníte tuto techniku, díky které si sami určíte, kolik venkovního tepla pronikne do vašeho interiéru. Pokud máte vnitřní klimatizaci ušetříte tak za energii na její chod a v zimě zase naopak za vytápění, které zbytečně uniká okny ven. Kvalitní venkovní žaluzie nebo rolety totiž tvoří tepelnou izolaci. Jelikož hliníkové lamely odráží teplo, můžete v parných horkých dnech snížit teplotu v interiéru až o několik stupňů.
Méně světla v pracovně či ložnici. Sami si můžete regulovat intenzitu světla. Pokud se chcete dokonale vyspat a jarní či letní světlo vás ruší již brzy ráno, jednoduše úplně sklopíte lamely žaluzií nebo stáhnete rolety přidržením tlačítka. Pokud chcete svou pracovnu ušetřit přímým slunečním paprskům, lamely pouze sklopíte do úhlu, který vám vyhovuje nejvíce.
Ochrana před prachem. Outdoor zastínění vám nebude prášit v místnosti, jako tomu je u indoor zastínění, na kterém se často drží prach a ten se nenápadně víří po místnosti.
Ochrana proti hluku zvenčí. Venkovní zastínění vám sníží hluk z okolí opravdu výrazně. Vy si tak můžete užívat klidný domov, i když venku štěkají psi, soused seká zahradu nebo se tam žení všichni čerti.
Bezpečí a soukromí. Dostatek světla je pro naše zdraví nepostradatelné, někdy však potřebujeme hlavně soukromí. Venkovní zastínění nám může nabídnout obojí. Do místnosti vpustí tolik světla, kolik potřebujeme, anebo vytvoří dokonalé intimní prostředí. Úplně stažené venkovní stínění dokáže ochránit i majetek, například v případě odjezdu na dovolenou, neboť znemožní přístup nevítaným hostům.
Dekorační prvek. V neposlední řadě kvalitní venkovní stínění dodá vašemu příbytku punc luxusu.
Druhy venkovního stínění
Venkovní žaluzie
Venkovní žaluzie mají výhodu v tom, že se mohou instalovat nejen na okna, ale i na nejrůznější pergoly. Vykouzlí tak příjemné prostředí i pro posezení venku. Žaluzie tvoří lamely, které se dají různě naklápět. Jejich výhodou tedy je, že si nejen sami regulujete intenzitu světla či stínu, které vpustíte do svého interiéru, ale také úhel dopadu světla.
Venkovní rolety
Venkovní rolety se dají využít stejným způsobem jako žaluzie. Jejich hlavním rozdílem však je, že rolety oproti žaluziím tvoří při plném stažení jednolitou neprůsvitnou plochu. Jejich lamely jsou na sebe napojeny, a tudíž se nedají naklápět do různých úhlů. Pokud je nestáhnete úplně bude do místnosti procházet světlo malými průzory.
Venkovní markýzy
Motorizované nebo ruční zatahovací markýzy poskytnou vašemu bytu pouze stín, ale již nenabídnou další výhody. Navíc při větší nepřízni počasí, hlavně vyšších poryvech větru, se mohou snadno poničit.
Udržování venkovního stínění
Nejčastěji se venkovní žaluzie a venkovní rolety vyrábějí z kvalitního hliníku. Ten přináší nejen luxusní vzhled, ale také spoustu užitečných vlastností. Hliník má vysokou trvanlivost, zvláště díky odolnosti proti korozi. Ta spočívá ve vrchní oxidové vrstvě, která má samoochrannou funkci. Hliníkové stínění se tak jednoduše udržuje v perfektní kondici po dlouhá léta. Při zašpinění stačí venkovní žaluzie nebo rolety otřít navlhčeným hadříkem či mopem.
Autor: InHaus.cz