Kachlová kamna na vzestupu. Co láká Čechy k jejich pořízení?
Někoho láká tradice, někoho vzpomínky na mladá léta prožitá v teple kamen, někoho splnění snu o kráse jako na zámku a někoho praktičnost. Důvodů, proč si nejen Češi pořizují čím dál častěji kachlová kamna na vytopení své domácnosti, je mnoho. Jejich koupě je investice do kvality, dlouhé životnosti a také do budoucnosti.
Přestože v poslední dekádě se kladl důraz na vytápění tepelným čerpadlem, plynem nebo elektřinou, krbová kamna a zejména ta kachlová nikdy zcela neztratila své příznivce. A není se čemu divit. Seznam jejich benefitů jako by neměl konce. Produkce příjemného sálavého tepla, které je člověku nejpřirozenější, skvělé akumulační schopnosti v případě akumulačních provedení kamen, které zajistí, že teplo bude do vašeho domova předáváno i dlouho poté, co oheň v kamnech vyhasl, což následně vede také k menší spotřebě dřeva a ušetření financí. Cenová dostupnost a návratnost investice velmi často již během první sezóny nebo možnost vybrat si z nesčetně provedení od tradičních kachlí až po moderní velkoformátové kachle s hladkým povrchem. To jsou jen některé z nich.
Teplovodní výměník vám změní život
Kachlová kamna připadají v úvahu samozřejmě v případě, že hledáte alternativní topidlo například do svého obývacího pokoje. Nicméně díky moderním technologiím je možné kamna využít na výtop celého vašeho domu včetně ohřevu užitkové vody a nahradit tak bojler. Jak vlastně funguje výměník? Je to jednoduché. Výměník je v podstatě určitá nádoba, která se zpravidla nachází na boku či v zadní části kamen, kde se teplem z kamen ohřívá voda a ta je následně distribuována do tepelných těles, většinou radiátorů, a teplo se tak šíří všude tam, kam potřebujete. Krbová kamna s výměníkem tak dokáží zcela nahradit stávající systém topení, ke kterému hledáte alternativu nebo jen z části zastoupit ve chvílích, kdy si to budete přát. Díky termostatu je možné tyto způsoby vytápění kombinovat a být tak znovu tak trochu svým vlastním pánem.
Moderní technologie, které usnadní život
Již dávno není pravda, že mít doma krbová kamna znamená mít všude popel, špínu a nábytek i textil v domácnosti načichlý kouřem. Technologický vývoj přinesl takové skvosty jako je sekundární a terciální spalování. Sekundární vzduch proudí podél skel dvířek, které vzduch v podstatě oplachuje a čistí. Terciální spalování, někdy také nazýváno dvojí spalování nebo opět sekundární, je vlastně třetí vzduch, který je do komory topeniště přiváděn nad oheň a má za úkol zplyňovat emisní částice a plyny vznikající při hoření. Tím je zajištěna ještě vyšší účinnost a šetření životního prostředí.
Čím topíte, je velmi důležité
To, jaké dřevo zvolíte, se může zdát jako naprostá banalita, ovšem má vliv jednak na životnost kamen jako takových, ale v dlouhodobém horizontu také na vaše zdraví a vaši bezpečnost. V kamnech byste totiž měli topit výhradně tvrdých řádně vyschlým dřevem jako je buk nebo dub. Polena by měla být alespoň rok na čerstvém vzduchu, kryta před deštěm či sněhem, aby dosáhla požadované míry vlhkosti pod 20 %. Topení čerstvým mladým dřevem je neefektivní, velmi silně čoudí a vytváří v kouřovodech a komínu vrstvy dehtu, které mohou být skutečně nebezpečné. Proto volbu dřeva nepodceňujte.
Autor: InHaus.cz