Jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti? Pamatujte na tyto 4 věci!
Jedno dítko je radost, ale co teprve děti dvě? Poradíme, jak vašim nejmenším efektivně zařídit a uspořádat pokoj tak, aby se v něm cítily dobře. Ocení to nejen ony, ale nakonec i vy. Protože chytře uspořádaný pokojíček předejde většině hádek mezi sourozenci!
Plánujte s předstihem
Chcete svým dětem vytvořit originální pokojík? Můžete vsadit na trendy, které jsou nyní k vidění na sociálních sítích. Klučičí pokoje se zdobí například do námořnického nebo astronautského stylu. Nevýhodou u těchto typů dekorů může být, že děti za pár let omrzí. A na vás bude celý prostor znovu předělat. Dětský pokoj přitom chceme vyřešit tak, aby vydržel co nejdéle.
Doporučujeme proto volit takové zařízení a dekor, se kterým se vám toto nestane. Chytrým řešením je nátěr v neutrální barvě (bílá, slonovinová kost, krémová atd.), který se dá dozdobit například samolepkami a samozřejmě dětskými výtvory. Poslední dobou jsou oblíbené samolepící tabulové tapety, na které mohou děti kreslit křídami.
Skvělým řešením je také rostoucí nábytek. V dětském pokoji ho užijete dlouhá léta. Potřeby dětí se budou postupem času měnit a rostoucí nábytek se jim snadno přizpůsobí. Šikovné jsou i dětské sestavy – v jednom stylu pořídíte veškeré potřebné vybavení. Pořiďte si ho už teď, ať nemusíte za pár let shánět komodu, která by se hodila k posteli i pracovnímu stolu zároveň.
Každé dítě potřebuje vlastní prostor k učení
Pokud chcete předejít hádkám a pranicím, dbejte na to, aby mělo každé dítě svůj vlastní prostor k učení i hraní. Asi nejdůležitější je pořídit dva pracovní stoly. V případě, že jste limitovaní místem, zkuste pořídit alespoň dva menší pracovní stolky a oddělit je od sebe. To proto, aby se ratolesti při učení nepošťuchovaly a nestrkaly do sebe.
Prostor k učení se jim snažte co nejvíce zpříjemnit. Důležité je, aby na práci měly dostatek místa a přirozeného světla. Pracovní stůl by měl být dostatečně velký. A kvůli světlu ho umístěte co nejblíže k oknu.
Opět se můžete rozhodnout pro rostoucí pracovní stůl, který vydrží celou školní docházku. Ke stolu pořiďte kvalitní a pohodlnou židli a samozřejmě dobrou lampičku, aby si vaše ratolesti při psaní úkolů v pozdních hodinách nekazily oči.
Myslete na dostatek úložného prostoru
Děti mají spoustu věcí. A každé Vánoce a narozeniny přibydou další. Nejde jen o hračky, ale i o věci do školy, sport a další koníčky. Připravte se na to! Jelikož každé dítě má své vlastní věci (a většinou se o ně nerado dělí), doporučujeme oběma sourozencům vytvořit vlastní prostor, kam si budou věci uklízet. Předejdete tak tomu, že se jim věci pomíchají. A také je snáz namotivujete k úklidu.
Využijte každé volné místo, které máte k dispozici. Úložiště se dá vytvořit jak ve skříních a na policích, tak pod postelemi nebo nad skříněmi. Nakupte úložné boxy a krabice. Nebo si je vyrobte sami z krabic starých pomocí lepenek a nevyužitých barev. Zapojte do výroby i děti! Na praktický věšáček zase pověsíte župan, pyžamo, případně věci na sport a batohy.
Vytvořte jim koutek ke hraní
Prostor na učení jsme si už probrali. Ale co prostor na hraní? I ten je neodmyslitelnou součástí dětského pokoje. Odborníci doporučují, aby byl co nejdál od pracovního stolu. Ale v současné době, kdy rodiny bydlí v malých domácnostech, to nebývá úplně možné. Jsme rádi, že vůbec nějaké místo na hraní v pokoji je. Raději se tedy soustřeďte na to, jak jim hrací koutek co nejvíce zútulnit.
Základem jsou krabice s hračkami. Ideálně takové, ze kterých hračky vykukují. Takové uspořádání neustále stimuluje dětskou představivost a doslova je zve ke hraní. A samozřejmě příjemný koberec. Ten zabrání otlakům na kolenech. A zároveň funguje jako dobrá izolace, aby dětem nebyla zima od podlahy.
Doporučujeme raději nějaký s kratším chlupem, který se dobře udržuje. Koberce s dlouhým chlupem mají jednu velkou nevýhodu, a tou je, že se z nich pořádně nedá vyluxovat prach. Větší množství částic v dlouhých chlupech vždy zůstane, a to může malé děti dráždit. Především, pokud jsou astmatici.
Autor: InHaus.cz