Vlhké stavby jsou problém. Pomůže sanace zdiva
Starší domy mívají problém s vlhkostí. Potíž je obvykle v izolaci, která není dostatečnou, případně dosloužila. Aktuálně řada lidí nakupuje staré chalupy. V době covid-19 se staly velkým hitem. Majitelé by se však měli připravit na to, že mohou potřebovat sanaci zdiva.
Problémů s vlhkostí si nelze nevšimnout. Upozorní vás na ně zatuhlý zápach v interiéru, solné výkvěty či opadávající malba a omítka na zdech, i na podlahách v suterénu degradující podlahová krytina. To vše je ještě dobré. Horší je, pokud se již objeví plíseň, nebo dokonce dřevomorka. Pro její růst je důležitá přítomnost vody. Pak nekontrolovaně roste. Vlhkostí se stavební konstrukce degraduje a může dojít i k narušení statiky. Dům je zapotřebí vysušit a nutná je vhodná sanace zdiva.
Nechte si sanaci zdiva provézt odborníky
Na sanace zdiva se specializuje firma Františka Hróza. Pracovníci společnosti mají mnohaleté zkušenosti s prováděním izolací i sanací vlhkých budov. Zákazníkům není nabídnuta pouze jedna metoda, ale vybírá se vždy z celé řady možných řešení to, které je pro daný objekt a situaci nejvhodnější. Firma se specializuje na chemické injektáže, podřezávání zdiva – řetězovou pilou i diamantovým lanem, na narážení ocelových plechů, ale též na moderní metodu, kterou je aktivní elektroosmóza. U firmy lze poptávat rovněž hydroizolaci spodní stavby pomocí PVC, či měření vlhkosti zdiva s následným softwarovým zpracováním naměřených hodnot.
Co si vlastně představit pod sanací zdiva?
Jejím výsledkem je vytvoření či obnova izolace. Takže například při podřezávání zdiva, které patří k často využívaným mechanickým sanačním metodám, se ve zdivu vytvoří drážka, do které se pak vkládají vodotěsné izolace. Tuto metodu však lze využívat pouze u těch staveb, které mají průběžnou spáru ve zdivu. Pokud ji nemají, je nutné volit jinou metodu.
Autor: InHaus.cz