Elegantní a praktické řešení, jak propojit kuchyň s obývacím pokojem
Někdy se nenabízí jiné řešení než vyřešit jednu místnost multifunkčně. Ovšem spojení kuchyňského koutu s obývacím pokojem jde mnohdy provést nenásilně, takže spolu tato dvě odlišná místa mohou skvěle ladit. Přičemž zachovat jejich praktičnost není složité.
Rozdělení místnosti
Nejsložitějším problémem je opticky odlišit tyto dva prostory, ačkoliv jsou v jedné místnosti. Nabízí se několik různých řešení, jak je od sebe oddělit. Pokud toužíte po klidu a soukromí, skvělým řešením jsou posuvné dveře. Ty totiž mohou být otevřené neustále – a jednoduše je v případě potřeby zavřete. Další možností je také částečně vyzděná příčka.
Obývací pokoj od kuchyně neoddělíte úplně, ale přesto budete mít dostatek klidu pro sledování televize současně s běžným ruchem v kuchyni. Místnost můžete rozdělit také pomocí nábytku, například kuchyňského ostrůvku či jídelního stolu. Velké sedací soupravy pak také mohou sloužit jako elegantní předěl, jenže vyřešit takto rozložení nábytku nebývá jednoduché.
Rozvržení
Je důležité vymezit určitý prostor pro každou z částí. Obývací pokoj by měl zůstat komfortní, jelikož v něm většinou tráví celá rodina nejvíce času. Ovšem je potřeba také dostatek místa v kuchyni, aby se v ní dalo dobře připravovat jídlo. Záleží jen na vás, jaké požadavky máte. Plánování je velmi důležité, bez něj se neobejdete. Rozvrhněte si proto nejdříve na papír, nad jakým nábytkem přemýšlíte. To vám poskytne určitou představu, a hlavně budete mít jistotu, že se do místnosti vejde vše potřebné. S tím souvisí také osvětlení. Bude potřeba dostatek zdrojů světla, aby žádný kout nezůstal tmavý.
Zdroj obrázku: Monkey Business Images / Shutterstock.com
Rozmístění nábytku
Při navrhování kuchyně je postup většinou stále stejný, hlavní by měla být kuchyňská linka doplněná o spotřebiče. Umístnění jídelního stolu pak závisí na tom, jak prostor chcete rozdělit. Pokud však máte dostatek prostoru, stůl není příliš vhodný pro rozdělení místnosti. Snažte se ho proto umístit spíše do prostoru kuchyně. Jako oddělení lépe poslouží třeba kuchyňský ostrůvek.
Aby oddělení prostoru kuchyně a obývacího pokoje bylo patrné, je oblíbeným řešením umístění sedací soupravy do prostoru. To je poněkud netradiční, ale skvěle poslouží jako dělící stěna. Myslete však na to, že by sedačka vždy měla směřovat směrem ke dveřím. V opačném případě se sezení stává poměrně nekomfortní. Pokud máte dostatek místa, můžete využít klidně dvě sedací soupravy. Díky tomu tak vytvoříte příjemný kout.
Umístění televize je další velkou otázkou. Nevyhovujícím řešením může být, když je z jídelního stolu výhled na televizi – ta pak totiž zbytečně poutá pozornost. Pokud si však chcete něco pustit k vaření, nabízí se možnost dát televizi na otočné rameno. Díky tomu si snadno během chvilky přizpůsobíte její umístění tak, aby vám vyhovovalo.
Zdroj obrázku: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Pozor na hlučné spotřebiče
Pokud chcete mít kuchyň spojenou s obývacím pokojem, je třeba věnovat dostatek pozornosti také výběru spotřebičů. Přeci jen by obývák měl zůstat klidný, aby se v něm dalo relaxovat. Kuchyň se ale bez různých spotřebičů neobejde. Proto je třeba investovat do kvalitních produktů, ty totiž bývají méně hlučné.
Hlučnost myčky nádobí či třeba odsavače par, by se měla pohybovat kolem 40–50 dB. Tyto hodnoty jsou stále považovány za tiché a nebudou vás rušit při běžném provozu. Jenže myslet musíte také na lednici. Některé starší a levnější modely mohou nepříjemně hučet.
Kontrast nebo ladící design?
Sice se jedná o jednu místnost, je však třeba nějakým způsobem odlišit dvě různé části. To však neznamená, že byste se měli snažit vytvořit velký kontrast mezi vybavením. Vhodné je vybrat si jeden design, kterého se budete držet. V poslední době se populární stává skandinávský styl bydlení.
Vymyslet, jak zkombinovat kuchyň s obývacím pokojem v jedné místnosti není vůbec jednoduché. Je třeba hodně plánování, to se však opravdu vyplatí. Pokud totiž promyslíte i ty nejmenší detaily, získáte příjemný prostor.
Autor: InHaus.cz