Výběr kuchyňského nádobí: Jaké materiály zvolit, aby vám nádobí sloužilo co nejdéle?
Patříte-li k lidem, kteří často a rádi vaří, nesmí ve vaší kuchyni chybět kvalitní nádobí. Bez něj jen těžko připravíte lahodné pokrmy bez připálenin a dalších nedostatků. Při výběru nového nádobí do kuchyně je dobré hledět především na materiály, z nichž jsou vyrobené. Dosti totiž ovlivní právě samotné vaření a kvalitu výsledných pokrmů.
Nepřilnavý povrch je trendem dnešní doby, zdaleka jím ale nedisponují všechny druhy nádobí
Moderní materiály, z nichž se kuchyňské nádobí vyrábí, kladou důraz především na to, aby ani při vyšších teplotách nezpůsobily připalování zpracovávaných potravin.
Typickým příkladem nepřilnavých povrchů je teflon. Výrobky z něj se v českých domácnostech staly oblíbené v posledních zhruba dvaceti letech. Jeho velkou nevýhodou je však nutnost vyvarovat se kontaktu s kovovými předměty, jež snadno povrch zničí a nádobí pak ztrácí zmíněnou přilnavost.
Proto se v posledních letech dostává více do popředí třeba nádobí z titanu a keramiky, tedy materiálů, které jsou výrazně odolnější a tolik vás nelimitují při používání kovových potřeb, jako jsou naběračky apod. Platí pro ně rovněž dlouhá životnost, keramické kuchyňské nádobí vám bude bez problémů sloužit deset a více let bez viditelnějšího opotřebení.
Pozor na odolnost vůči vysokým teplotám
Vždy je důležité si před nákupem nového nádobí zjistit, při jakých maximálních teplotách se dá používat. Zmíněné keramické kuchyňské nádobí například lze bez obav vkládat do trouby s teplotou 200 a více stupňů, aniž by se měnily jeho vlastnosti, případně dokonce docházelo k deformaci, a tím pádem ke znehodnocení připravovaných pokrmů.
Výběr závisí na typu sporáku a trouby
Pokud si nejste jisti tím, jaký druh nádobí zvolit, je na místě nechat si poradit od prodejce. Kromě jiného záleží na tom, zda používáte plynovou či elektrickou troubu a sporák. Přímý kontakt s ohněm totiž některým materiálům nemusí vyhovovat, ba jsou dokonce zcela nevhodné.
Autor: InHaus.cz