Jak na výběr stolu pro počítač?
Vypadá to, že si na home office ještě nějakou dobu pobudeme. Jenže vás už sezení u jídelního stolu nebo u barového pultu v kuchyni, případně u konferenčního stolku v obýváku přestává bavit. Z věčného moc křečovitého napřímení u stolu jídelního nebo naopak z nevhodného kroucení se u toho konferenčního už máte bolesti zad, nohou i zápěstí, večer býváte více unavení, než kdykoliv předtím. Jak to vypadá, nazrála doba k investici do počítačového stolu. Jenže, jak ho vybrat? Na to se právě teď podíváme.
Podle kterých parametrů vybírat stůl pro počítač?
Přestože jde na první pohled o snadný úkol, není výběr stolu pro počítač až tak triviální. Abyste se u něj cítili dobře i po mnoha hodinách home office, musí splňovat požadavky na základní parametry. Těmi jsou:
- výška, případně flexibilita výšky
- pracovní plocha
- odkládací a úložné prostory
- prostor pro nohy
- pomocné prvky při instalaci PC pracovní stanice
Pro dnešek vynechme barvu a materiály, ty si vyberete čistě podle svého vkusu. A vynechali jsme také cenu, neboť ani zde nelze doporučit cokoliv obecně, výrobci stolů pro PC se ve svých cenových nabídkách značně liší.
Možná pomůže zaměstnavatel
Věděli jste, že můžete zaměstnavatele požádat o příspěvek na zařízení domácího home office nebo na úhradu nákladů s elektřinou a připojením? Zaměstnavatel sice nemá povinnost vám vyhovět, ale za zeptání nic nedáte.
Jestliže zůstanete na financování nového stolu sami, využít se dá i spotřebitelská půjčka. Jen pozor, než se do ní pustíte, řádně si vše předem promyslete a hlavně srovnejte nabídky. Vystačit můžete například s první půjčkou zdarma (od nebankovních společností) nebo s bezúročnou půjčkou (od bank). Než smlouvu o úvěru uzavřete, pečlivě ji pročtěte. Na co všechno si dát pozor? Podrobně se bezpečnému braní půjček věnují na Hyperfinance.cz.
Teď už se podívejme na jednotlivé parametry stolu pro počítač.
Výška, případně flexibilita výšky
Běžná výška stolu pro počítač, respektive kancelářského stolu, se doporučuje 75 cm – a základní modely jsou takto i vyráběny. Jenže málokdo odpovídá průměrným hodnotám výšky populace, a tak je potřeba si tuhle pracovní výšku ověřit.
Sedněte si ke klasickému jídelnímu stolu, změřte jeho výšku a zkuste odhadnout, o kolik byste potřebovali mít desku PC stolu jinde. V úvahu vezměte i možnost pořídit si stůl se zásuvkou pro klávesnici a myš, což posune kýženou výšku pracovní desky.
Na trhu najdete i výrobce, kteří vědí, že je vhodné při dlouhé práci s počítačem střídat pozice. Chvíli sedět na židli, chvíli klečet na klekačce a chvíli stát. Proto vyrábějí takzvané flexibilní stoly, jejichž výšku si přizpůsobíte přesně podle toho, jakou právě potřebujete.
Pracovní plocha
Další důležitý a extrémně individuální parametr. Někdo pracuje čistě online, bez papírových podkladů, navíc má all-in-one počítač, proto mu stačí pracovní plocha opravdu jen pro klávesnici, myš a monitor (pokud neznáte, podívejte se, co je all-in-one PC). Spokojit se může s rozměry 60 x 80 cm nebo i menšími, díky čemuž se vejde kamkoliv a zásah do rozložení bytu tak bude jen minimální.
Na opačné straně prostorového spektra je člověk, který má celou PC stanici s notebookem, dokovací stanicí, externím monitorem, s externí klávesnicí a myší, k tomu tiskárnu se skenerem, také potřebuje někde rozložit i spoustu papírů a volně s nimi manipulovat. V tomto případě se bude hodit stůl rohový, co nabídne poměrně velkou hloubku, nebo sice klasický obdélník, ovšem s rozměry alespoň 80 x 140 cm, třeba i s možností rozkládání.
Odkládací a úložné prostory
Stůl pro počítač může mít mnoho zabudovaných zásuvek na odkládání papírů nebo drobných zařízení k PC (paměťové karty, USB kabely, flash disky apod), pod rohovými stoly se dělá i nika na umístění klasického stolního počítače, pořídit můžete pojízdná šuplata, možností je zkrátka spousta.
Je na vás, abyste si pečlivě promysleli, jaké odkládací prostory a jejich velikosti využijete. Nejlépe bude „odpíchnout se“ od toho, jak máte vybavenu kancelář v práci, co vám v ní vyhovuje – a co byste chtěli jinak. Konečně můžete pracovat v prostředí, které si sami vybavíte!
Místo pro nohy
I to je velmi důležité. Předem si rozmyslete, zda chcete stůl s deskami místo klasických nohou – je pevnější, ale omezí váš pohyb. Zda chcete mít desku i vzadu a případně do jaké výšky, zda by vám nika pro stolní PC nevyhovovala na jiném místě apod.
Vybírat pracovní PC stůl online je sice složité, navíc je jeho vracení (když by vám nesednul) logisticky náročné, ale zkuste si prostě jen změřit prostor, který potřebujete mít ve všech směrech od těla volný, a podle toho se v rozměrech orientovat.
Pomocné vychytávky při instalaci PC pracovní stanice
Samozřejmě že současné Bluetooth propojení myši a klávesnice s počítačem už nevyžaduje tolik drátů, tiskárny na wifi také nemusejí být s PC spojeny, nově si vystačíte i jen s jedním kabelem, a tak vychytávek většinou netřeba. Jakých?
PC stoly často mívají vyfrézované otvory pro kabely, pro elektrické prodlužky a zásuvky, lišty pro vedení kabelů a další věci, které u PC stanice někdy nemohou chybět. Takže ani když jedete ještě postaru a máte spousty kabelů, nemusejí se vám válet po pracovní ploše a nemusíte o ně nutně zakopávat.
Ke stolu patří správná židle
Aby bylo vaše pracovní místečko pro home office dokonalé, ještě to bude chtít kancelářskou židli, pokud ji doma ještě nemáte. Jak na její výběr, to vám poradíme v článku Chraňte svá záda před bolestí výběrem správné židle.
Zdroj obrázku: Who is Danny / Shutterstock.com
Autor: InHaus.cz