Staráte se o své prádlo v souladu s ekologií?
Dnešní doba přeje ekologickému chování víc než která jiná. Dostupnost informací však může být někdy dvojsečná. Dalo by se říct, že je jich k tématu ekologie mnohdy až příliš a je těžké se v nich orientovat. Proto se nyní zaměříme přímo na jedno téma, a tím je praní. Víte, že i prát můžete ekologicky? A ani k tomu nutně nepotřebujete domácí prací mýdla či prášky. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad.
Gel nebo prášek?
Pokud perete konvenčními pracími prostředky, velký rozdíl v používání gelového prostředku nebo klasického prášku z pohledu ekologie není. Důležité je však následné nakládání s prázdným obalem.
Plastové obaly od pracích gelů a aviváží samozřejmě patří do žlutých nádob na tříděný plast. Než je tam však odložíte, musíte je důkladně vypotřebovat! Pokud by obsahovaly zbytek pracího prostředku, mohly by znehodnotit obsah celé sběrné nádoby.
S papírovými obaly od prášku na praní je to stejné. Suché a bez zbytku obsahu je lze vytřídit do modré nádoby na papír.
Víte, že můžete prát i mýdlem?
Starší generace si určitě pamatuje praní takzvaným Jelenem. Praní mýdlem se dnes dostává zpět do módy. Možností je několik. Od olivového a kokosového po marseillské mýdlo. Pokud se musíte vypořádávat s odolnými skvrnami, jasnou volbou by mělo být mýdlo žlučové, které obsahuje aktivní enzym býčí žluči.
Prací mýdla jsou ideálem nejen pro ekologicky smýšlející lidi, ale také pro všechny s citlivou pokožkou, protože většinou neobsahují dráždivou parfemaci.
Jak často vlastně prát?
Nejenže při praní spotřebujete vodu, elektřinu a samotný prací prostředek, ale ať už perete sebešetrněji, dochází při tom k opotřebení oblíbeného prádla. Takže, jak často vůbec pračku zapínat? Mnoho lidí má ve zvyku prát oblečení po prvním nošení. Samozřejmě jsou věci a situace, kdy to jinak nejde.
Ovšem, takové oblíbené letní či společenské šaty je většinou úplně v pořádku na sebe vzít několikrát, než je hodíte do pračky. To samé platí i pro kalhoty a většinu ostatních textilií.
Na případné opotřebení materiálu je tedy potřeba myslet už během nákupu a vybírat oblečení z kvalitních materiálů – čímž rovnou opět prospějete nejen své peněžence, ale i přírodě.
Zdroj: samosebou.cz
Autor: InHaus.cz