Chytré nápady pro zařízení malého bytu
Zařízení bytu je náročné, ale zařízení malého bytu je doslova uměním. Klíčem k úspěchu je jednotný koncept, kterého se budete držet při vybavování každé místnosti. Jen tak bude malý byt vypadat jednotně a uspořádaně. Jak s malým prostorem kouzlit? To se dozvíte z následujících odstavců.
Jaký velký je malý byt?
Co přesně si představit pod pojmem malý byt? Jedná se o garsoniéru nebo dvoupokojový byt, který se v dnešní době označuje jako 2kk s výměrou do 40 m². Nejčastěji v něm žijí singles nebo dvojčlenné rodiny. A právě tento typ bytu vyžaduje maximální funkčnost, kterou byste při vybavování měli zohlednit především. Správné zařízení malého bytu vám usnadní každodenní fungování. Jak tedy malý byt zařídit?
Vsaďte na střídmost
Předtím než se rozhodnete pro vybavení a nábytek do malého bytu, si ujasněte koncept a zvolte styl, který se bude prolínat každou místnostní. Poté se pusťte do výběru barev. Pamatujte, že volba správných odstínů a jejich kombinace je klíčem k úspěchu.
Do malých prostor se rozhodně nehodí divoké a syté barvy ani tmavý nábytek. Výrazných barev se samozřejmě vzdávat nemusíte, jen je lepší je aplikovat ve formě doplňků, které nebudou malý prostor zbytečně zahlcovat. Inspiraci v zařizování malého bytu byste měli hledat spíše v tlumených a světlých odstínech, které prostor opticky zvětší. Pro doladění můžete použít doplňky výraznějších barev.
Podlaha a stěny
Pokud rekonstruujete malý byt a máte možnost si vybrat podlahu, vsaďte na tu, která bude odpovídat stylu interiéru. Šedé podlahy se dobře kombinují s nábytkem z výraznějšího dřeva. Jestliže máte dřevěnou podlahu, nenechte prvek dřeva ve zbytku interiéru dominovat.
Dominantní stěnu, u které bude stát například sedačka, můžete vymalovat výraznější barvou nebo zvolit tapetu, jejíž výměna je do budoucna snazší než nová výmalba.
Nábytek do malého bytu
Rovnou zapomeňte na masivní nábytek, který je sice krásný, ale v malém bytě by vás dusil. Inspiraci pro malé byty hledejte spíše v otevřeném a závěsném nábytku. Ideální jsou otevřené police z odlehčených kovových konstrukcí nebo transparentního plastu. Jestliže se dřeva nechcete vzdát, zvolte to ohýbané. Nábytek stojící na vysokých nožičkách či připevněný na stěnu prostor odlehčuje i provzdušňuje. Místo obývací stěny zvolte otevřený regál, který vyplníte košíky a boxy, jež ukryjí veškeré věci, které byste jinak uložili do obývací stěny.
Sedací souprava do malého bytu by měla být rozkládací (další místo navíc pro přespání) a s úložným prostorem. Pokud vám prostorové možnosti nedovolují křesla, zvolte praktické puffy nebo taburetky s úložným prostorem, které nezabírají mnoho místa. Větší konferenční stolek nahradí sada stohovatelných stolků, jež využijete jen v případě potřeby. Jídelní stůl může být rozkládací nebo sklápěcí a instalovaný na stěně. Nahradit jej může i barový pult oddělující kuchyňskou část od části obývací.
Obrázek: Sedací souprava s úložným prostorem by neměla chybět.
Kouzlo optiky!
Chcete-li prostor, ve kterém žijete, zvětšit, ale nemůže si dovolit přikoupit sousední byt, který byste spojili s tím stávajícím, vsaďte alespoň na optické zvětšení malého bytu. S ním vám pomohou:
- osvětlení
- a zrcadla.
Světlo dokáže divy. Nezamezujte vstup přirozenému světlu těžkými záclonami, ale sáhněte spíše po lehčím a průsvitnějším provedení. Zamyslete se také nad umístěním osvětlení. Rozhodně se vyvarujte závěsnému, které místnost zmenšuje. Rozhodněte se pro instalaci světel přisazených až ke stropu. Centrální osvětlení doplňte menším v podobě bodovek a lamp s různou intenzitou a dosahem.
Se zvětšením prostoru pomůže také jednotná podlaha v celém bytě a zrcadla na stěnách či dveřích. Zrcadla je ideální instalovat naproti oknu či za lampy.
Chytré využití prostoru
Alfou a omegou malého bytu je úložný prostor. Zejména v kuchyni by skříňky měly dosahovat až ke stropu. Díky tomu prostor využijete na maximum, a pokud budete mít v dosahu stoličku, vždy si snadno podáte to, co zrovna potřebujete.
Do každého volného prostoru se snažte napasovat určitý typ skříňky, klidně může být i mělčí, a přesto věci v ní budou uklizeny přehledně. Skříňky mohou být prakticky neviditelné, pokud jejich fronty barevně sladíte s okolními stěnami.
V předsíni i ložnici využijte úložný prostor od podlahy až ke stropu. Ideálním řešením jsou vestavěné skříně. V malém bytě rovnou zapomeňte na otevřené předsíňové stěny. Věci v nich umístěné by vypadaly jako nepořádek a místnost by zbytečně zahlcovaly. Nejlepším řešením jsou uzavřené skříně i botníky. V ložnici můžete jedny dveře, ale i celou přední plochu vestavěné skříně opatřit zrcadlem, které místnost opticky zvětší.
Autor: IDW Italia