Jak bojovat s vlhkými zdmi v domě?
Každý majitel rodinného domu by měl neustále sledovat stav, v jakém se jeho nemovitost nachází. A to i detailně, protože pouhý letmý pohled nemusí některé nedostatky odhalit. Častým problémem rodinných domů bývá přílišná vlhkost, jež dovnitř objektu proniká skrz zdi. Někdy může být koncentrace vody až v desítkách litrů na každém čtverečním metru. Jak se s tím odborně vypořádat?
Pokud je sanace vlhkého zdiva nezbytná, vždy je lepší si na takovouto práci pozvat profesionální firmu. Ta disponuje potřebnou technikou a zkušenostmi. Existuje přitom několik variant, jak se dá vlhkost snížit, ba dokonce zcela eliminovat.
Použití pily
Klasickým řešením je podřezání zdiva. Provádí se řetězovou pilou, modernějším způsobem je pak použití diamantového lana. U něj je velká výhoda v tom, že se hodí pro jakýkoliv typ stavby, zatímco běžná řetězová pila se dá použít pouze pro zděné domy. Obě varianty jsou poměrně nevýhodné v tom, že izolace zdiva potřebuje určité stavební úpravy, přičemž na pozemku logicky vzniká nepořádek. Někdy je dokonce zapotřebí získat stavební povolení.
Elektrofyzikální řešení
Účinnou metodou je takzvaná elektroosmóza. Pomocí usazení tyčí s kladnými a zápornými ionty dochází k situaci, kdy jsou voda a vlhkost odpuzovány a zdivo díky tomu zůstává zcela suché. Jde o způsob, který je velmi úsporný z hlediska stavebních úprav. Předností je i rychlá instalace. Princip elektroosmózy je rozhodně chytrým řešením, které vám problém s vlhkými stěnami domu velmi efektivně vyřeší.
Nelze obecně říci, která metoda je pro váš dům nejlepší. S tím by vám vždy měla poradit vybraná firma, jež se na izolace zdiva přímo specializuje. Před započetím prací by vám měla vždy vyčíslit, na kolik peněz celý proces vyjde. Připravte se však na to, že se nemusí jednat zrovna o levnou záležitost.
Autor: InHaus.cz