Malá kuchyň nemusí znamenat malé kulinářské zážitky
Kuchyně do malého bytu může být malinká i velká – místo obvykle najdete pro obě varianty. Záleží jen na chytrém plánování prostoru. A pak samozřejmě na vašich preferencích.
Obvykle i lidé, kteří téměř nevaří, touží po velké kuchyni. Dlouhá kuchyňská linka pak končí jako odkladiště všemožných spotřebičů, ze kterých používáme jeden denně, druhý jednou do týdně, a zbylých pět vůbec.
Velký prostor v kuchyni a na kuchyňské lince je často kontraproduktivní. Pokládáme sem nádobí místo toho, abychom jej dávali do myčky nádobí. Skladujeme zde věci, na které se zbytečně práší a místo by pro ně bylo určitě lepší někde v zásuvce. Někdy si říkám, díky za malou kuchyň!
Zkuste do malého bytu vtěsnat klasickou sektorovou kuchyňskou linku
I když máme malý byt, obvykle se nám do něj vždy vejde klasická sektorová kuchyň. Ta se dá navíc i relativně levně pořídit. Ale do stejného prostoru si lze nechat navrhnout i kuchyň na míru, nebo si ji poskládat jako skládačku tak, jak to nabízí některé nábytkové obchody. Málokdy máme prostor pro linku menší než 180 cm. To znamená, že máme místo pro tři klasické linkové bloky o šířce 60 cm. Takže do prostoru vtěsnáme blok se 60 cm myčkou nádobí, troubu s varnou desku (opět 60 cm) a blok s dřezem. Nad myčkou nám vznikne pracovní plocha o velikosti 60x60 cm. Věřte mi, nepotřebujete více. Na tomto prostoru dokážete zvládnout připravit do hrnce a do trouby i ty nejsložitější kulinářské speciality.
Bojíte se, že budete mít málo skřínek a chcete se vzdát myčky nádobí? Tak to určitě nedělejte. Ta vám naopak prostor získává. Nádobí se neválí na lince – špinavé, ani na odkapávači. A na hrnce vám jedna šedesáticentimetrová skříňka bohatě postačí. Talíře, hrnky a sklenice umístíte do vrchních skřínek. Potraviny dostaňte z kuchyňské linky pryč zcela. Příbory, nože, náčiní na vaření – tomu všemu dokážete najít praktičtější místo v závěsném programu nebo v příborníku poblíž jídelního stolu.
Když je místa v kuchyni méně než málo
Pořád máte pocit, že mluvím o prostoru, který je pro vás nedostižným? Rozumím. Třeba máte pro život 16 či 20 m2. Ale i takto minimalistický prostor má své řešení. Tím jsou minikuchyňky. Mají několik podob. Některé, za nimiž stojí obvykle výrobci elektrospotřebičů, mají implementovaný dřez a varnou plotnu. Podobné nabízí Gorenie, Gozzanti, Bauknecht, ale i specialista na dřezy Franke. Obvykle mají vestavěnou ledničku, někdy ledničku i myčku. Chybí v nich trouba. Vystačit si budete muset s remoskou nebo mikrovlnkou kombinovanou s troubou, kterou si v bytě umístíte někde jinde. Trouba je obvykle to první, co z kuchyně mizí, když je místa skutečně poskrovnu.
Dalším řešením do miniprostor, kde však pořád existuje možnost připojení dřezu, je minikuchyně, kterou nabízí třeba Ikea. Jde o zcela minimalistické trubkové řešení pouze s dřezem, do kterého lze osadit miniledničku (takovou tu hotelovku), větší ledničku, nebo pračku. Výhodou pro umístění pračky je blízkost odpadu a lednička s mrazákem, která se hodí i větší, najde místo třeba v zádveří mini bytu. Na vaření budete používat externí vařič. Troubu nahradíte jako v předcházejícím případu.
Existují i designová řešení minikuchyní, avšak obvykle jde spíše o efekt než o účelnost. K čemu je například minikuchyně v efektně otočném sloupu? Ve výsledku zabere více místa než velká kuchyně. Ne že by ale nevypadala dobře.
Autor: InHaus.cz